Czy ser żółty można mrozić?

Na pewno wielu czytelników zastanawiało się czy ser żółty można mrozić, a jeśli tak to w jaki sposób to robić. Co zrobić ze zbyt dużą ilością sera żółtego, którego nie jesteśmy w stanie zjeść, a nie chcemy, żeby się zmarnował? Dobrym sposobem na jego przechowanie będzie zamrożenie. Żeby jednak ser jak najmniej stracił ze swoich walorów kulinarnych podczas przechowywania w zamrażarce, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jak mrozić ser żółty?

Czy można mrozić ser żółty?

Ser żółty można mrozić. Jeśli np. po przygotowaniu jakiejś potrawy z dodatkiem sera (lasagne, pizza itp.) zorientujemy się, że kupiliśmy go zbyt wiele, możemy śmiało włożyć ser do zamrażalnika, po to by wydłużyć jego przydatność do spożycia. Wówczas taki zamrożony ser może nam posłużyć ponownie za kilka tygodni czy nawet miesięcy.

Jak długo można trzymać zamrożony ser w zamrażalniku?

Czas jaki można trzymać ser w zamrażarce, aby nie uległ zepsuciu i cały czas był zdatny do spożycia zależy jest od rodzaju i gatunku sera. Jeśli mamy do czynienia z serem półtłustym, wówczas czas trzymania go w zamrażarce wynosi około dwa tygodnie. Natomiast w przypadku serów twardych czyli np. parmezan czy grana padano może to być nawet trzy miesiące. Tyle czasu można przechowywać ser zamrożony. Inaczej jest w przypadku serów pełnotłustych. Te bowiem możemy przechowywać zamrożone przez dwa tygodnie. Dobrym pomysłem jest zapisywanie daty mrożenia na pudełku lub opakowaniu, w którym przetrzymywany jest ser, tak abyśmy nie zapomnieli o jego końcowej dacie przydatności.

W jaki sposób zamrażać ser?

Jak skutecznie mrozić ser? Ważne, aby przed włożeniem go do zamrażalnika dokładnie opakować np. folią spożywczą, tak aby nie dostały się do niego inne rzeczy przechowywane w zamrażalniku i nie przesiąkł ich zapachem. Z serami niestety jest tak, że łatwo przesiąkają zapachami z lodówki i zamrażalnika więc warto je odseparować od innych rzeczy. Drugą sprawą, o której warto pamiętać podczas mrożenia sera w zamrażalniku to mrożenie całych kawałków sera. Niestety plastry nie nadają się do mrożenia ponieważ pod wpływem zimna zaczną kruszeć i się łamać, a później być niezdatnymi do spożycia po rozmrożeniu.

Jak przygotować ser do mrożenia?

Sery najlepiej mrozić w kawałkach nie większych niż pół kilograma. Można je również przechowywać w postaci startej lub pokrojonej w kostkę, jeśli mają posłużyć jako dodatek do sosów, pizzy czy zapiekanek. Jeśli kupiliśmy zbyt dużo sera w plastrach, to przed zamrożeniem  konieczne jest rozdzielenie plasterków kawałkami pergaminu. Ser mrozimy w szczelnych pojemnikach lub specjalnych, szczelnie zamykanych torebkach do mrożenia.

Czy wszystkie sery żółte można mrozić?

Czy można mrozić ser? Najlepiej do mrożenia nadają się sery twarde, mozzarella oraz te gatunki, które zazwyczaj używane są w potrawach spożywanych na ciepło. Twarde sery dojrzewające, przeznaczone do tarcia, takie jak parmezan, można przechowywać nawet do roku w lodówce, więc w ich przypadku mrożenie nie ma większego sensu. Większość serów żółtych można przechowywać w zamrażarce przez 6-9 miesięcy, ale sery miękkie pełnotłuste należy spożyć znacznie szybciej – najlepiej w ciągu dwóch tygodni.

Zobacz też: Czy można mrozić pieczarki?

Należy pamiętać, że choć mrożenie nie zmniejsza wartości odżywczej sera, to może wpływać na jego konsystencję oraz zapach i smak. Sery po rozmrożeniu bardziej się kruszą, a ich smak bywa mniej intensywny. Dlatego najlepszym sposobem na ich wykorzystanie jest przygotowanie gorącego dania z dużą ilością żółtego sera.

Wyroby seropodobne a mrożenie

Podczas doboru sera do zamrożenia pamiętajmy, aby unikać wyrobów seropodobnych, które nie są zbyt dobre dla naszego organizmu. Są to produkty, które jedynie przyominają ser i są w zasadzie jego substytutem otrzymywanym m.in z mieszanki mleka z tłuszczem roślinnym lub skrobią pszenną i mlekiem w proszku. Do mrożenia lepiej wybierać dobrej jakości sery. Dobry ser poznamy m.in czytając skład lub patrząc na jego kolor – powinien być intensywnie żółty.

Wygląd sera po zamrożeniu

Na pewno niejednokrotnie spotkaliście się z tym, że po wyjęciu sera z zamrażalnika jego wygląd zupełnie się zmienia. Nie wygląda on już tak atrakcyjnie po zamrożeniu, jak przed tym procesem. Jest popękany i obeschnięty. Dobrą metodą na odzyskanie dobrego wyglądu sera po zamrożeniu jest namoczenie go na jakiś czas w mleko. Wystarczy około 40 minut w mleku, aby ser ponownie prezentował się okazale.

Do czego wykorzystać ser po mrożeniu?

Mrożone sery żółte po zamrożeniu najlepiej będzie wykorzystać do potraw podawanych na gorąco np. do pizzy. Wynika to z faktu, że ser po rozmrożeniu może być nieco twardszy, bledszy i bardziej kruchy niż świeży, co sprawi, że zarówno walory estetyczne, jak i smakowe mogą ucierpieć. Nie warto więc takiego sera kłaść na stole np. do kanapek (chyba, że zastosujemy omówioną wyżej metodę z mlekiem), za to podczas smażenia czy pieczenia taki rozmrożony ser się rozpuści i różnica nie będzie widoczna.

Czy biały ser można mrozić?

No dobrze, omówiliśmy już ser żółty, a jak to jest z serem białym? Czy jego również można zamrażać, tak jak ser żółty? Czy biały ser nadaje się mrożenia w zamrażarce? Oczywiście, że tak! Aby to zrobić należy włożyć go do zamrażalnika czym prędzej – zwlekanie z tym i trzymanie kolejnych dni sera białego w lodówce sprawi, że zacznie tracić on swoje walory kolorystyczne i smakowe, a także zacznie się kruszyć, wysychać. Biały ser można przechowywać w zamrożeniu maksymalnie osiem tygodni.

Rozmrażanie sera białego

Kiedy będziemy chcieli ponownie wykorzystać nasz zamrożony ser biały pamiętajmy, że podczas procesu rozmrażania bardzo łatwo go uszkodzić. Wynika to z faktu, że biały ser z natury rzeczy jest kruchy i jeśli będziemy starać się przyspieszać rozmrożenie np. poprzez włożenie go do miski z wodą, ryzykujemy, że się rozpadnie na kawałki i nie będzie nadawał się do spożycia. Najlepiej będzie odstawić go po prostu na kilka godzin gdzieś, gdzie spokojnie będzie mógł się rozmrozić np. w misce obok lodówki.

Jak zamrozić ser żółty w plastrach?

W Polsce bardzo popularny, szczególnie wśród młodszej grupy konsumentów, jest ser w plastrach. Co jeśli jednak mamy go nadmiar w lodówce, a zbliża nam się wyjazd i nie będzie nas przed dłuższy czas w domu? Rozwiązaniem jest zamrożenie sera w plastrach. Jak to zrobić prawidłowo? Najlepiej byłoby wyjąć ten ser i przełożyć do jednego opakowania. Ser można z powodzeniem mrozić, aczkolwiek jego rozmrażanie może sprawdzić, że plasterki będą się kruszyć.

Czy można mrozić mozzarellę?

Mrozić możemy różne rodzaje serów. Również mozzarella jest możliwa do zamrożenia, jednak pamiętajmy, że zawsze trzeba ją wyjąć z opakowania i przelać np. do szklanej miseczki. Płyn, w którym umieszczona jest mozzarella w torebce ze sklepu uległby rozszerzeniu pod wpływem niskiej temperatury i mógłby rozerwać torebkę. Należy więc na to uważać podczas mrożenia sera mozzarella.

Czy można mrozić ser parmezan?

Tutaj odpowiedź również jest pozytywna. Parmezan można mrozić i może być przechowywany w zamrażalniku nawet do 6 miesięcy. Jak to często jednak bywa z serami żółtymi, mrożenie może sprawić, że ser parmezan będzie się bardziej kruszył.

Czy ser pokrojony można mrozić?

Z serem pokrojonym jest podobnie jak z serem w plasterkach. Możemy go zamrozić, aczkolwiek im mniejsze kawałki, tym większe prawdopodobieństwo, że po rozmrożeniu ser będzie się kruszył. Jednak jeśli potrzebować będziemy go np. do pizzy, gdzie ewentualnie kruszenie nie będzie problemem, bo i tak chcemy go rozpuścić na pizzy to wszystko będzie OK.

Czy można mrozić ser cheddar?

Ser cheddar jest serem twardy, bardzo chętnie wykorzystywanym w wielu kuchniach. Produkuje się go z krowiego mleka. Ser cheddar można mrozić jednak ze względu na to, że ma on niski poziom wilgotności, to po rozmrożeniu ser prawdopodobnie będzie się kruszył.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.