Błędy popełniane przy planowaniu ciąży

Starając się o zajście w ciążę często bywa tak, że pomimo trwających długi czas prób, nie przynoszą one żadnego rezultatu. Wiele osób w takich sytuacjach od razu zaczyna myśleć, że któreś z partnerów ma jakieś problemy z płodnością. Jest oczywiście taka możliwość, ale najczęściej problem ten nie jest związany ze stanem zdrowia czy z psychiką, któregoś z rodziców, tylko z błędami, które bardzo często są popełniane w trakcie prób zajścia w ciążę. Zanim więc udacie się do specjalistycznej kliniki w celu wykonania serii badań, najpierw sprawdźcie, czy nie popełniacie któregoś ze wskazanych w artykule błędów.

Zbyt późna konsultacja z lekarzem

Wykonanie serii badań w celu sprawdzenia, z czego wynikają problemy z zajściem w ciążę jest konieczne w przypadku par, które pomimo trwających cały rok starań o dziecko nie mogły zajść w ciążę. Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO w takich sytuacjach można bowiem już mówić o niepłodności. Nie oznacza to jednak, że nie warto także wcześniej wykonać żadnych dodatkowych badań. Młode pary, czyli takie, które są w wieku do 35 lat, jeszcze nie muszą. Ale pary starsze, które przekroczyły już ten wiek, powinny udać się na wizytę u ginekologa lub endokrynologa już po pół roku nieudanych prób w celu wykonania podstawowych badań, które mogłyby wykazać przyczyny powstałych problemów. Z kolei w przypadku par, które są już po czterdziestce, warto jest wykonać zlecone przez lekarza specjalistę badania już na początku swojej drogi, tak aby później nie tracić cennego czasu. Trzeba bowiem wiedzieć, że człowiek po ukończeniu 40 lat, zarówno kobieta, jak i mężczyzna, nie jest już tak bardzo płodny i wykonane badania mogą od razu wskazać, czy będziemy mieli jakieś problemy z zajściem w ciążę.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Centrum Leczenia Niepłodności Angelius Provita w Katowicach: „Według specjalistów, u kobiet w wieku 25 lat szansa na zajście w ciążę w pierwszym miesiącu regularnego uprawiania seksu bez zabezpieczeń wynosi około 20-25 proc., u kobiety 30-letniej szanse te spadają do około 10-15 proc., natomiast u kobiety 40-letniej wynoszą już tylko 4-8 proc”.

Niezwracanie uwagi na zdrowy tryb życia

Prowadzenie niezdrowego trybu życia, które polega na unikaniu aktywności fizycznej oraz częstym stosowaniu różnego rodzaju używek, nigdy nie jest dla człowieka dobre. Okazuje się jednak, że jeżeli planujemy zajście w ciążę, niezdrowy tryb życia może być jedną z przyczyn, dlaczego podejmowane próby będą kończyły się niepowodzeniem. Organizm człowieka jest jak maszyna, póki wszystkie jego elementy są zdrowe i zadbane, to wszystko działa doskonale. Jeżeli jednak zaniedbamy jakiś element, to może mieć to wpływ także na inne funkcje życiowe. Na płodność człowieka może mieć wpływ bardzo wiele czynników. U mężczyzn niezdrowy tryb życia będzie wpływał na jakość nasienia, tzn. na ilość i ruchliwość plemników, może także powodować spadek testosteronu, zaburzenia erekcji i zmniejszenie libido. U kobiet z kolei będzie miał wpływ na ilość i kondycję komórek jajowych, ogólne zaburzenie jajeczkowania oraz zmianę pH śluzu szyjkowego.

Nieprawidłowa dieta

Na problemy z zajściem w ciąże może mieć też wpływ nieprawidłowo zbilansowana dieta. W dzisiejszych czasach, kiedy większość z nas jest tak bardzo zabiegana, niestety bardzo często, zamiast zadbać o zdrową dietę, wolimy zjeść coś na szybko np. w barach czy restauracjach typu fast food. Niestety dużo osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że takie pożywienie pozwala jedynie na zaspokojenie głodu, niestety jednocześnie nie zaspokaja przy tym zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze. Zazwyczaj ma to niestety wpływ na powstawanie u nas problemów z otyłością, nadciśnieniem tętniczym czy cukrzycą. Każdy z tych stanów ma również wpływ na powstawanie problemów z płodnością. Np. problemy z nadwagą mogą powodować u kobiet zaburzenia pracy jajników i stężenia hormonów. U mężczyzn z kolei otyłość może prowadzić do zachwiania gospodarki hormonalnej i zmniejszenia ilości testosteronu.

Życie w ciągłym stresie

Jeżeli planujemy zajście w ciążę koniecznie także powinniśmy zrobić wszystko, żeby unikać znajdowania się w sytuacjach stresowych. Oczywiście już same nieudane próby zajścia w ciążę u wielu osób powodują odczuwanie stresu, ale nie warto jest sobie dokładać jeszcze więcej tego typu sytuacji. Stres również bowiem doprowadza do powstawania w organizmie gwałtownych zmian hormonalnych. Według organizmu w trakcie dużego stresu znajdujemy się w swego rodzaju sytuacji kryzysowej, na pewno więc nie są to okoliczności sprzyjające przedłużeniu gatunku. Co istotne, dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Starając się o dziecko oboje powinni więc nieco zwolnić i robić wszystko, żeby zapewnić sobie dużo spokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.