Jak dbać o implanty zębowe?

Wszczepienie implantów zębowych w ostatnim czasie jest coraz częściej stosowaną metodą odbudowywania utraconych przez pacjenta naturalnych zębów. Największą zaletą płynącą z umieszczenia w miejscu powstałej luki w uzębieniu implantu stomatologicznego jest idealne odwzorowanie estetyki uśmiechu sprzed utraty zęba oraz doskonałe przywrócenie funkcjonalności układu żucia. W naszym artykule przypomnimy, dlaczego zastosowanie implantów zębowych w odbudowie uzębienia jest tak dobrym rozwiązaniem oraz napiszemy, na czym powinna polegać codzienna higiena wszczepionego implantu.

Dlaczego warto zdecydować się na zastosowanie implantów zębowych?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, zastosowanie w odbudowie utraconych zębów implantów stomatologicznych umożliwia przywrócenie pełnej funkcjonalności układu żucia oraz idealne odbudowanie estetyki uśmiechu. Jak tłumaczy nasz rozmówca, implantolog z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: „Implant zębowy to wykonana z tytanu lub z cyrkonu metalowa śruba, która jest wszczepiana w miejsce powstałej luki w uzębieniu. Materiał, z którego wykonany jest implant cechuje bardzo duża wytrzymałość na zachodzące w jamie ustnej w trakcie przeżuwania pokarmów obciążenia mechaniczne. Implant idealnie więc zastępuje korzeń naturalnego zęba”.

Wszystkie inne metody odbudowy zębów skupiają się tylko na przywróceniu estetyki uśmiechu, czyli na odbudowaniu korony zęba. W implantologii celem jest całkowite odbudowanie straconego zęba oraz wszystkich związanych z  tym zalet.

Zachowanie higieny jamy ustnej bardzo ważnym elementem w implantologii

Wszczepiony w miejsce naturalnego zęba tytanowy implant stomatologiczny oraz nabudowana na nim i mająca za zadanie odbudowanie estetyki uśmiechu porcelanowa korona zęba są oczywiście w pełni odporne na działanie obecnych w jamie ustnej bakterii, oraz kwasów. W takim zębie nie będzie więc się rozwijała choroba próchnicowa, nie będzie także dochodziło do demineralizacji szkliwa. Nie oznacza to jednak, że wszczepionych implantów nie musimy czyścić, i nie musimy się już stosować do zasad codziennej higieny jamy ustnej. Zęby, nawet z wszczepionymi implantami, muszą być nadal myte co najmniej dwa razy dziennie, tzn. rano i wieczorem, a jeszcze lepiej po każdym spożytym posiłku. Szczególną ostrożność powinniśmy mieć świeżo po zabiegu wszczepienia implantu. Potem jednak, już po zagojeniu się powstałej na skutek zabiegu rany, także nie powinniśmy zapominać o higienie.

Higiena jamy ustnej bezpośrednio po wszczepieniu implantów

Bezpośrednio po wszczepieniu implanta zębowego naszym zadaniem będzie zadbanie o to, żeby okolice powstałej w wyniku zabiegu rany były jak najbardziej sterylne. Miejsce wykonania wszczepu będzie bowiem przez kilka pierwszych godzin szczególnie narażone na działanie obecnych w jamie ustnej bakterii. Na co więc powinno się uważać po zabiegu wszczepienie implantu zębowego? Dokładnych instrukcji na pewno udzieli zajmujący się wykonaniem zabiegu lekarz. Przed dwie godziny po wykonaniu zabiegu na pewno nie będziemy mogli nic jeść ani nic pić. Po tym czasie będziemy mogli się napić, ale tylko zwykłej chłodnej wody. Pierwszy posiłek będziemy mogli zjeść dopiero po upłynięciu co najmniej 4 godzin od zabiegu. Najlepiej jednak, jeżeli zjedzony wtedy posiłek nie będzie zbyt ciepły i nie będzie miał stałej konsystencji. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się posiłki w formie płynnej lub półpłynnej. Dodatkowo przez około 24 godzin powinniśmy unikać spożywania nabiału oraz produktów mącznych. Nie powinniśmy także szczotkować okolic, w których został wykonany wszczep. Przez trzy dni nie będziemy również mogli palić tytoniu.

Unikać podrażnienia miejsca wykonania wszczepu będziemy musieli przez około tydzień od zabiegu. W tym czasie trzeba uważać na to, żeby nie docierać tam szczoteczką do zębów oraz nie pozwalać na to, żeby znajdowały się tam resztki spożywanych posiłków. Po tym czasie będziemy mogli już wrócić do normalnego czyszczenia zębów oraz do właściwego odżywiania.

Higiena jamy ustnej na co dzień

Po zagojeniu się już wszystkich ran po wszczepieniu implanta zębowego będziemy mogli wrócić do normalnego czyszczenia zębów. Zasady czyszczenia implantów nie różnią się w zasadzie niczym od zasad czyszczenia naturalnych zębów. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, żeby implant zawsze był idealnie czysty, tak aby nie dochodziło wokół niego do rozwoju bakterii, które mogłyby doprowadzić do powstawania stanu zapalnego dziąseł a w konsekwencji do powstawania zapaleń w okolicach wykonanego wszczepu. Koniecznie więc musimy codziennie dobrze szczotkować zęby, nitkować oraz stosować płyn do płukania jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.