Zespół kanału Guyona i zespół rowka nerwu łokciowego – objawy i sposoby leczenia

Zespół kanału Guyona oraz zespół rowka nerwu łokciowego to schorzenia, które dają bardzo podobne objawy, choć problemy je wywołujące powstają w różnych miejscach. Jedno i drugie wynika z ucisku nerwu łokciowego. Dowiedz się, jakie są symptomy tych dwóch uszkodzeń w jego obrębie i w jaki sposób się je leczy, jak się je diagnozuje i dzięki jakim zabiegom z zakresu chirurgii dłoni pacjenci odzyskują sprawność.

Zespół kanału Guyona i zespół rowka nerwu łokciowego – podobieństwa i różnice

Oba przywołane zespoły stanowią urazy nerwu łokciowego. Różni je miejsce występowania. O zespole kanału Guyona mówimy, gdy do uszkodzenia nerwu dochodzi w okolicy nadgarstka, a o zespole rowka nerwu łokciowego wówczas, gdy jest ono ulokowane w rejonie stawu łokciowego.

Objawy to kolejna rzecz, która łączy te dwa schorzenia. O przywołanie najczęściej występujących symptomów poprosiliśmy specjalistę chirurgii dłoni z Kliniki Chęciński:

„Pacjenci z tymi dwoma schorzeniami nerwu łokciowego odczuwają bóle łokcia, zaburzenia czucia w palcach małym i serdecznym. Chwyt dłoni słabnie, co jest związane m.in. z zanikiem mięśni międzykostnych. Chora osoba może mieć problemy z utrzymywaniem przedmiotów w dłoni”.

Aby mieć całkowitą pewność, że powyższe objawy wynikają z zespołu kanału Guyona albo zespołu rowka nerwu łokciowego, wykonuje się badanie EMG, czyli elektromiografię. Pozwala ona ocenić stan mięśni oraz nerwów obwodowych na podstawie ich czynności elektrycznej.

Leczenie zespołu kanału Guyona i zespołu rowka nerwu łokciowego

Oba omawiane tu zespoły pojawiają się zazwyczaj jako następstwo urazów, chorób neurologicznych oraz kostno-stawowych, a wymienione wyżej przykre dolegliwości wynikają z ucisku na nerw łokciowy. Na ogół leczenie zachowawcze nie jest w stanie przywrócić pacjentowi pełnej sprawności dłoni. Jedyną w pełni skuteczną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny, choć i w tym przypadku rokowania są uzależnione od uszkodzeń tkanek i może się zdarzyć, że pacjent, pomimo operacji i rehabilitacji, nie odzyska całkowitej sprawności. Niemniej operacja usuwa ból i pozwala lepiej radzić sobie w zwykłych codziennych sytuacjach bez pomocy innych.

Operacja zespołu kanału Guyona czy też zespołu rowka nerwu łokciowego nie wymaga znieczulenia ogólnego. Najczęściej przeprowadza się ją pod znieczuleniem miejscowym. Celem jest usunięcie ucisku i przywrócenie przewodnictwa impulsów przez nerw łokciowy. W tym celu wycina się uciskające na nerw fragmenty tkanki łącznej.

Ważnym elementem odzyskiwania sprawności jest rehabilitacja po zabiegu. Pozwala ona zregenerować mięśnie, które uległy osłabieniu lub zanikowi. Podaje się też preparaty przyspieszające odbudowę tkanki nerwowej.

Materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.