Czy można mrozić grzyby?

Czy wszystkie grzyby nadają się do mrożenia?

Czy można mrozić grzyby? W jaki sposób mrozić grzyby przyniesione ze sklepu lub prosto z lasu? Mrożenie grzybów jest idealną metodą ich przechowywania, najczęściej wykorzystywaną w sezonie zimowym. Praktycznie każde jadalne grzyby nadają się do umieszczenia w zamrażarce, choć niektóre rodzaje (np. kurki i rydze) należy wcześniej obgotować, aby pozbyć się specyficznego, gorzkiego smaku. Najpopularniejsze rodzaje: borowiki, podgrzybki, maślaki oraz kozaki mogą być mrożone zaraz po ich zebraniu, osuszeniu oraz pokrojeniu.

Przygotowanie grzybów do mrożenia

Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie grzybów z liści, trawy, ziemi oraz ewentualnych owadów. W tym celu używa się suchych ściereczek lub papieru, rzadziej wody, ponieważ wtedy trzeba poczekać, aż wszystko dobrze wyschnie. Warto pamiętać, że do mrożenia najlepsze są młode i zdrowe osobniki, o zwartym miąższu i solidnej budowie. Grzyby zbyt wilgotne, dziurawe lub gąbczaste nie nadają się do umieszczenia w zamrażarce, ponieważ po odmrożeniu od razu się rozpadną.

Zobacz też: Czy można mrozić masło?

Kolejną czynnością jest krojenie grzybów i sprawdzanie, czy nie są robaczywe lub zepsute. Mniejsze kawałki łatwiej się porcjuje w woreczkach lub szczelnie zamkniętych pudełkach. Każdy worek powinien zawierać osobną karteczkę, na której umieszczona będzie nazwa grzybów oraz data włożenia ich do zamrażarki. Taki zabieg ułatwi kontrolę terminu przydatności do spożycia. Warto wiedzieć, że surowe grzyby można przechowywać do sześciu miesięcy. W przypadku osobników wcześniej ugotowanych lub podsmażanych data może się wydłużyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.