Jak powinna wyglądać dieta osób chorujących na cukrzycę? Przepisy dla diabetyków. Przegląd książek kulinarnych

Powodów przejścia na dietę z własnego wyboru może być bardzo wiele. Istnieje jednak szereg schorzeń, których występowanie wiąże się już z koniecznością przestrzegania tego, co kładzie się na swój talerz i w żadnym razie nie chodzi tutaj jedynie o uzyskanie wymarzonej sylwetki. Do chorób takich zaliczyć możemy cukrzycę typu 2, gdzie należy regularnie kontrolować poziom cukru w organizmie.

Słów kilka o cukrzycy

Za utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi odpowiada trzustka, która wytwarza hormon, zwany insuliną. Problem zaczyna się wówczas, gdy jej wydzielanie jest upośledzone i odbywa się w późniejszym czasie oraz w zdecydowanie wolniejszym tempie niż zazwyczaj. Sytuacja komplikuje się również wtedy, gdy w wyniku insulinooporności, trzustka ma problem z utrzymaniem stabilnego poziomu cukru we krwi i musi wytwarzać tego hormonu znacznie więcej. W dalszej perspektywie prowadzi to do jej wyniszczenia , a co za tym idzie, do utrzymującego się cały czas wysokiego stężenia cukru we krwi, co niestety kończy się cukrzycą. Jak zatem temu przeciwdziałać i jakie przepisy dla cukrzyków będą tutaj najlepsze?

Dieta dla diabetyków – główne założenia

Niski indeks glikemiczny, o którym słyszy się obecnie na każdym kroku, wcale nie jest wymysłem, jak by się niejednemu mogło wydawać. Na czym on polega i dlaczego przepisy dla diabetyka, powinny się na nim opierać?

Im wyższy indeks glikemiczny danego produktu (a tym samym ładunek glikemiczny całej potrawy), tym wzrost poziomu cukru we krwi będzie szybszy, ale też po tym wzroście, nastąpi  gwałtowny jego spadek. Co za tym idzie, po zjedzeniu takiego posiłku, poziom energii będzie bardzo wysoki, a dosłownie za kilka chwil, nastąpi uczucie ospałości, apatii oraz braku sił. Żeby nie doszło do takiej sytuacji, należy szczególnie zwracać uwagę na to, żeby przepisy dla cukrzyków typu 2, bazowały właśnie na produktach mających niski indeks glikemiczny.

Im dany składnik będzie bardziej rozgotowany oraz zblendowany, tym automatycznie jego indeks glikemiczny będzie wyższy. Żeby obniżyć jego wartość, warto postawić na produkty, takie jak:

1) Węglowodany złożone- ciemne pieczywo, ciemny ryż, ciemny makaron,nieprzetworzone płatki owsiane,

2) Warzywa oraz owoce o niższej zawartości cukru, takie jak maliny, jagody, borówki.

Obie grupy cechują się wysoką zawartością błonnika, który w przypadku diety diabetyka jest obowiązkowy. Kluczową kwestią będzie tutaj również picie dużej ilości wody w ciągu dnia (około 2-2,5 l) .

Na obniżenie ładunku glikemicznego całego posiłku, pozytywnie wpłynie dodanie źródeł zdrowych tłuszczy, takich jak oliwa z oliwek, awokado, pestki dyni czy też orzechy oraz oczywiście dodanie porcji pełnowartościowego białka, takiego jak chude mięso, ryby, jogurt naturalny oraz strączki.

Przepisy dla diabetyków. Przegląd książek kulinarnych

Z racji tego, że posiłki cukrzyka powinny być odpowiednio zbilansowane, wielu chorych ma ogromny kłopot z tym, jak skomponować pełnowartościowe danie. Z pomocą mogą przyjść książki z gotowymi poradami oraz przepisami dla diabetyka, na których warto bazować. Może to być np.100 przepisów dla diabetyków Aleksandry Cichockiej oraz Leczenie odżywianiem. Cukrzyca typu 2, pod redakcją Kimberly Tessmer .

Pierwsza z nich to zbiór rewelacyjnych przepisów na każdy dzień, które pomogą zorientować się cukrzykom, jak tworzyć posiłki, z jakich produktów korzystać, a czego unikać. Druga, natomiast, to niejaki przewodnik po tym, na początku dość skomplikowanym świecie. Pomaga ona usystematyzować sobie wiedzę i opanować wstępny chaos żywieniowy.

Jeżeli jednak dla kogoś nowoczesny sposób żywienia brzmi dość obco i woli postawić na tradycję, ciekawą opcją może okazać się książka Doroty Drozd Kuchnia polska dla diabetyków.  

Więcej pozycji można znaleźć na stronie www.diabetyk24.pl .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.