5 niezbędnych cech, które ma każdy dobry rower górski

Rower górski jest uniwersalny pod względem jego zastosowania. Dzięki niemu łatwo przemieścisz się zarówno po trudnym, górzystym terenie w lesie, jak i po asfalcie w centrum miasta. Dlatego obecnie na rynku znajdziesz wiele modeli tego jednośladu. Potrzebujesz roweru górskiego damskiego, roweru górskiego męskiego, a może interesuje się rower górski dla dzieci? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, jakie cechy powinien posiadać ten typ jednośladu, aby dobrze zawsze dobrze ci służył. Zapraszamy!

1. Rama aluminiowa

Każdy dobry rower górski jest wygodny w jego codziennym użytkowaniu. Dlatego twój jednoślad powinien być komfortowy zarówno podczas jazdy, jak i w trakcie przenoszenia go. Ciężki rower górski nie sprawdzi się w obu tych aspektach. Dlatego musi posiadać lekką, aluminiową ramę. Dla wielu osób to właśnie ona jest najważniejszą cechą każdego tego typu jednośladu. 

Na rynku możesz znaleźć również modele karbonowe czy takie, które wykonano z wysokiej jakości stali. Jednak zazwyczaj ich cena jest również wysoka. Bardzo dobrą alternatywą są lekkie jednoślady z aluminiowymi ramami. Gorąco zachęcamy ci do zakupu roweru górskiego KROSS czy roweru górskiego Giant. Wiele z nich posiada trwałe i lekkie ramy wykonane z wysokiej jakości aluminium. 

2. Odpowiednio dopasowane koła

Jakoś i wielkość kół znacząco wpływają na komfort jazdy rowerem górskim. Jeżeli jesteś początkującym kolarzem, gorąco zachęcamy cię do zakupu jednośladu z kołami o rozmiarze 29 cali. Rower górski męski 29 cali to świetny wybór zarówno na leśne, jak i miejskie przejażdżki. Ten rozmiar kół doskonale sprawdza się na długich dystansach, ponieważ daje duży komfort jazdy prawie każdemu rowerzyście. 

Jeżeli jednak należysz do osób o bardzo niskim wzroście, zdecyduj się na ogumienie o wielkości 27,5 cala. To również powszechnie produkowany rozmiar, który wybiera wielu rowerzystów. W dodatku rowery z takimi kołami często bywają sprzedawane w dużych promocjach.

3. Hydrauliczne hamulce tarczowe

Jeżeli zależy ci na tym, aby twój rower górski był pojazdem w pełni bezpiecznym i komfortowym, powinieneś zainwestować w taki jednoślad, który posiada wysokiej jakości hydrauliczne hamulce tarczowe. Zdecydowanie nie warto szukać w tej kwestii żadnych oszczędności. Możliwość szybkiego zahamowania zwłaszcza na górzystym terenie bezpośrednio przekłada się na twoje bezpieczeństwo. Na rynku znajdziesz mnóstwo niehydraulicznych hamulców i takie modele rowerów górskich często są o wiele tańsze. Jednak nie warto sugerować się wyłącznie ceną jednośladu, a trzeba mieć przede wszystkim na uwadze swoje bezpieczeństwo. 

rower

4. Napęd dwurzędowy

Jeszcze niedawno większość rowerów górskich cechował napęd trzyrzędowy. Obecnie najczęściej spotyka się korby z dwiema tarczami. Takie rozwiązanie ma mnóstwo cennych zalet. Przede wszystkim znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo krzyżowania się łańcucha i obniża wagę roweru. Profesjonalni kolarze zazwyczaj korzystają z napędu jednorzędowego. Jednak wymagają one bardzo dobrej kondycji zwłaszcza na podjazdach, a poza tym są drogie. Dlatego najlepszym rowerem dla amatora będzie taki, który posiada napęd dwurzędowy.

5. Pedały platformowe

Pedały to również bardzo ważna część każdego roweru górskiego. Polecamy ci kupno ich modelu platformowego, który sprawdza się znacznie lepiej niż zatrzaskowy. Zachęcamy cię do zakupu wyłącznie pedałów platformowych, zwłaszcza gdy dopiero uczysz się tej techniki. Zainwestuj jedynie w porządne platformy z pinami oraz dobre buty rowerowe.

Tylko odpowiednio dobrany rower górski sprawi, że twoja jazda nim będzie przyjemna i komfortowa. Dlatego życzymy ci wyłącznie udanego zakupu! Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.