Przygoda z gastronomią. Jak otworzyć własną restaurację od podstaw?

Przyjemne, klimatyczne miejsce z przepysznymi daniami Twojej ulubionej kuchni… brzmi jak marzenie, prawda? Wcale nie musi nim pozostać! Jeśli chcesz je urealnić i otworzyć własną restaurację, przedstawiamy kilka rad, które mogą Ci to zadanie ułatwić.

Jak założyć restaurację? O tym pomyśl najpierw

Chciałbyś otworzyć własny biznes, jednak boisz się, że szybko będziesz musiał zamknąć swój lokal? By się przed tym ustrzec i czerpać z działalności nie tylko przyjemność, ale również korzyści, warto przemyśleć kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim liczyć się będzie innowacyjny pomysł – może chcesz serwować nietypowe dania albo przenieść gości do czasów PRL-u wystrojem? Zastanów się nad tym!

Po drugie, ułóż biznesplan restauracji. Znaleźć się w nim powinny Twoje założenia co do charakteru lokalu, analizę rynku i konkurencji. Warto też zastanowić się, kogo widzimy jako gości swojej knajpki. To wszystko ułatwi Ci planowanie dalszych kroków. Ważne będzie także znalezienie odpowiedniego lokalu i przystosowanie go do wszelkich wymogów oraz wyposażenie go w najpotrzebniejsze sprzęty.

Wszystko to będzie istotne, gdy przyjdzie Ci zastanowić się, jakiej kwoty potrzebujesz na start. Nie da się ukryć, że otworzenie restauracji wiąże się ze sporymi kosztami. Czasem warto wziąć pod uwagę ubieganie się o dofinansowanie z urzędu pracy, UE lub po prostu zaciągnięcie kredytu. Pamiętaj jednak, że knajpka nie będzie od razu źródłem Twoich stałych dochodów. Może minąć kilkanaście miesięcy, zanim koszty zaczną się zwracać.

Otwarcie restauracji – formalności

Podobnie jak przy zakładaniu każdej innej działalności, otworzenie własnej restauracji wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku kwestii formalnych.

  • Po pierwsze, należy formalnie założyć działalność. Wystarczy bezpłatnie złożyć wniosek CEIDG-1 do urzędu miasta lub gminy.
  • W przeciągu 7 dni od rejestracji działalności należy także zgłosić się do ZUS-u i złożyć tam odpowiednie dokumenty.
  • Jeśli planujesz zatrudnić pracowników, to w ciągu tygodnia od zawarcia z nimi umowy, również musisz zgłosić ich do ubezpieczenia w ZUS-ie.
  • Uwzględnij również kwestię sprzedaży alkoholu. Jeśli planujesz takową w swojej restauracji, musisz złożyć i opłacić wniosek o koncesję. Bez niej sprzedaż alkoholu nie będzie możliwa.
  • Jeśli chcesz umilić swoim klientom przebywanie w swojej knajpce przez puszczanie muzyki, to także musisz uregulować prawnie i wykupić odpowiednią licencję.

To też warto wziąć pod uwagę

Bez odpowiedniej ekipy trudno będzie Ci stworzyć dobrze prosperującą restaurację. Szef kuchni, kucharze, kelnerzy – to oni będą w głównej mierze odpowiadać za Twój sukces. Dołóż wszelkich starań, by zapewnić im odpowiednie warunki. Możesz wejść np. na stronę https://www.gowork.pl/opinie/restauracje;kat, gdzie publikowane są opinie o pracodawcach i z pierwszej ręki dowiedzieć się, na co pracownicy zwracają największą uwagę.

Gdy nadal zastanawiasz się, jak otworzyć restaurację i co zrobić, by dobrze funkcjonowała, postaw na profesjonalną reklamę. Marketing może pomóc Ci w uzyskaniu szerszego grona klientów i tym samym – większych zysków. Nie oszczędzaj także na produktach – wysoka jakość jedzenia z pewnością zagwarantuje Ci dobre opinie i zadowolonych gości.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.