Wszystko, co powinniśmy wiedzieć na temat treningu EMS

Trening EMS (Electrical Miscle Stimulation) polega na ćwiczeniach fizycznych, podczas których nasze mięśnie są dodatkowo poddawane elektrostymulacji. Większość osób, które są po raz pierwszy na treningu EMS na Mokotowie w studio Bodybar pyta o to, jaki jest cel poddawania mięśni elektrostymulacji?

Otóż często zapominamy o tym, że mięśnie potrzebują bodźców, aby się aktywować. Podczas konwencjonalnych ćwiczeń aktywacja mięśni jest wywoływana za pośrednictwem ośrodkowego centralnego układu nerwowego. W przypadku treningu EMS, nasze mięśnie są dodatkowo stymulowane zewnętrznie, co naturalnie zwiększa skuteczność aktywacji mięśni w naszym ciele oraz zwiększa precyzję, co ma duże znaczenie w dostosowaniu treningu do indywidualnych potrzeb osób ćwiczących.

Jak to się odbywa w praktyce?

W praktyce wszystkie ćwiczenia wykonywane są w specjalnej kamizelce, wyposażonej w elektrody, które stymulują zewnętrznie 9 partii mieśniowych jednocześnie.

Przed rozpoczęciem treningu EMS na Mokotowie w Studio Bodybar, trener personalny zawsze przeprowadza szczegółową rozmowę z osobą ćwiczącą odnośnie jej celów treningowych. W zależności od indywidualnych potrzeb, określone partie mięśniowe poddawane są silniejszym lub słabszym impulsom- zgodnie z oczekiwaniami. Trener dostosowuje równiez częstotliwość impulsów w zależności od zaawansowania osoby ćwiczącej. Trener prowadzący trening czuwa nad tym, aby siła impulsu na poszczególnych partiach była odpowiednia.

Impulsy wytwarzane podczas treningu EMS są analogiczne do impulsów wysyłanych przez ośrodkowy centralny układ nerwowy, zatem są całkowicie nieszkodliwe, bezpieczne i co bardzo istotne – bezbolesne.

Najważniejsze zalety treningu EMS

Krótki czas trwania treningu i wysoka efektywność

W studio Bodybar na Mokotowie trening EMS trwa jedyne 30 min i składa się z 3 części: trening siłowy ok. 20 min, trenig cardio (w farmie tabaty) ok. 5 min oraz relaks ok. 5 min. Ponieważ już od 1 sekundy treningu stymulujemy mięśnie głębokie, a dzięki kamizelce z rozlokowanymi elektrodami stymulujemy 9 partii mięśni jednocześnie, trening ten jest niezwykle efektywny. Trening EMS pobudza średnio 150 razy więcej skurczów mięśni niż trening konwencjonalny. Podczas treningu EMS możesz spalić nawet 1200 kcal.

Proste ćwiczenia i brak obciązenia stawów

Ćwiczenia zlecane przez trenera personalnego podczas treningu EMS są z reguły łatwe do wykonania, ponieważ podczas treningu EMS nie ma potrzeby dobierać wyrafinowanych ćwiczeń. Są to między innymi przysiady, wypady, pompki, brzuszki czy bieg bokserski podczas tabaty.

W przeciwieństwie do regularnego treningu z ciężarami, trening w systemie EMS nie powoduje dodatkowego obciążenia Twoich stawów i przy wsparciu trenera może być prowadzony również po urazie lub nawet z bólem stawów.

Jakich efektów powinniśmy się zatem spodziewać ćwicząc regularnie ESM?

Klienci Studia Bodybar na Mokotowie wykonując regularnie trening EMS (co najmniej 2 razy w tygodniu), zauważają pierwsze efekty już po 4-6 tygodniach. Rezultaty zależą od tego jakie cele treningowe ustaliliśmy z trenerem personalnym i na czym na zależy.

Zasadniczo większość ćwiczących osób już po pierwszych 2-3 treningach zauważa poprawę jakości skóry – jej ujędrnienie. Kobiety bardzo często zauważają redukcję cellulitu, gdyż jego zmniejszenie jest właśnie efektem ubocznym treningi.

Poza tym do głównych efektów treningu EMS można zaliczyć:

  • redukcję tkanki mięśniowej,
  • zwiększoną wytrzymałość mięśniową,
  • poprawę wydolności fizycznej,
  • zmniejszenie bólu stawów ,
  • zmniejszenie bólu pleców.

Materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.