Terminem choroba niedokrwienna serca określa się zespół objawów spowodowany dopływem niewystarczającej ilości krwi do mięśnia sercowego, przez co nie jest spełniane zapotrzebowanie serca na tlen. Choroba niedokrwienna serca nazywana jest również chorobą wieńcową. Jej głównym skutkiem jest upośledzenie sprawności fizycznej pacjenta, które z czasem może doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Żeby temu zapobiec konieczna jest zmiana trybu życia oraz wczesne rozpoczęcie leczenia.
Przyczyny choroby wieńcowej
W zdecydowanej większości przypadków (95 proc.) do powstania choroby wieńcowej dochodzi na skutek późno zdiagnozowanej, przez co nieleczonej, miażdżycy tętnic wieńcowych. Choroba ta doprowadza do zwężenia tętnic obwodowych, przez co te nie są w stanie spełniać swojej roli polegającej na zaopatrywaniu mięśnia sercowego w odpowiednią ilość tlenu. Objawy choroby niedokrwiennej serca pojawiają się przede wszystkim w trakcie zwiększonego wysiłku fizycznego, kiedy serce do wykonywania swojej pracy potrzebuje najwięcej tlenu. Choroba wtedy objawia się silnym bólem za mostkiem, uczuciem duszności, kołataniem serca, zawrotami głowy i bardzo dużym osłabieniem. W ekstremalnych sytuacjach doprowadza do zawału serca.
Innymi znanymi przyczynami powstawania choroby niedokrwiennej serca mogą być również: zatory i nagłe skurcze tętnic wieńcowych, zapalenie tętnic wieńcowych oraz wady wrodzone.
Na czym polega leczenie choroby wieńcowej?
Jak tłumaczy nasz rozmówca, kardiolog z Euro Kliniki w Siemianowicach Śląskich: Chorobę niedokrwienną serca można leczyć poprzez podawanie leków lub operacyjnie. Wszystko oczywiście zależy od stanu chorego – stadium oraz przyczyn choroby wieńcowej oraz ogólnego stanu zdrowia. Niezależnie od wybranej metody niezbędne jest również leczenie chorób współistniejących, które miały wpływ na powstanie choroby wieńcowej, czyli miażdżycy lub cukrzycy. Bardzo ważna jest także zmiana trybu życia pacjenta, polegająca na zaprzestaniu palenia tytoniu, ograniczeniu alkoholu oraz zmianie diety.
Leczenie farmakologiczne choroby wieńcowej
W przypadku leczenia farmakologicznego choroby wieńcowej, pacjentowi podawane są leki, które mają za zadanie zmniejszyć dokuczliwe objawy choroby oraz zachować jej dalszy rozwój. Co ciekawe jednym z takich leków jest kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna. Działanie kwasu powoduje zaprzestanie zlepiania się płytek krwi, dzięki czemu nie dochodzi powstawania zakrzepów. Innym rodzajem leków podawanych w trakcie leczenia choroby niedokrwiennej serca są azotany, które rozkurczają naczynia żylne i zmniejszają napięcie ścian w tętnicach, statyny, które powodują zmniejszenie poziomu trójglicerydów i cholesterolu LDL oraz podniesienie cholesterolu HDL oraz beta-blokery, które zmniejszają zapotrzebowanie serca na tlen poprzez spowolnienie kurczliwości mięśnia sercowego.
Leczenie operacyjne choroby wieńcowej
Innym sposobem leczenia choroby niedokrwiennej serca jest wykonania zabiegu operacyjnego, które ma doprowadzić do przywrócenia prawidłowego krążenia krwi. W tym celu wykonuje się przezskórną interwencję wieńcową, która polega na mechanicznym poszerzeniu lub udrożnieniu naczyń krwionośnych lub pomostowanie aortalno-wieńcowe, czyli wszczepienie by-passów (pomostów naczyniowych, których zadaniem jest ominięcie miejsca zwężenia w tętnicy wieńcowej).
Artykuł sponsorowany
Anna Madejewska to doświadczona pasjonatka kulinariów i miłośniczka gotowania, która na blogu BestFitMeals dzieli się sprawdzonymi przepisami i praktycznymi poradami dotyczącymi gotowania. Z pasją eksperymentuje z nowymi smakami i technikami, tworząc dania inspirowane zarówno tradycyjną kuchnią, jak i nowoczesnymi trendami. Artykuły Anny to miejsce, gdzie każdy, od amatora po doświadczonego kucharza, znajdzie coś dla siebie – od prostych, codziennych potraw po wyszukane propozycje na specjalne okazje.
Dodaj komentarz