Jak jeść sushi – rękoma czy pałeczkami?

Sushi to znana na świecie potrawa, którą pokochały miliony osób. Zdarza się, że ci, którzy jeszcze nie zdecydowali się na jej skosztowanie, mają opór przez sposób jedzenia. W naszym kraju naturalne jest, że podczas spożywania posiłku posługujemy się nożem i widelcem. W przypadku sushi jest to niedopuszczalne. Jak jeść sushi? Japońskie potrawy wymagają umiejętności posługiwania się pałeczkami. A to nie każdy potrafi. Można jednak spożywać je rękoma.

Sztuka jedzenia pałeczkami – naucz się jej w domu

Aby iść do restauracji specjalizującej się w sushi, trzeba umieć posługiwać się pałeczkami. Brak tej umiejętności jest częstym powodem, dla którego wiele osób z tego rezygnuje. Jeżeli właśnie do tej grupy się zaliczamy, najlepiej poćwiczmy wcześniej w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w pałeczki i zestaw do sushi. Zamówimy go w restauracji oferującej opcję dowozu albo kupimy w markecie. W drugim przypadku zwracajmy uwagę na to, jakiego producenta jest sushi. Da to pewność, że kupujemy smaczne i zdrowe jedzenie. Bez obaw możemy kupić na przykład zestawy od Sushi & Food Factor – https://sushifoodfactor.pl/jak-jesc-sushi/. Jak jeść sushi?

Nauka jedzenia pałeczkami – od czego zacząć?

Kiedy już mamy przed sobą pałeczki i sushi, możemy przejść do nauki jedzenia pałeczkami. Oto kilka podstawowych kroków:

– Końcówka pałeczki ma być w zagłębieniu między kciukiem i palcem wskazującym, oparta o palec serdeczny. Jej pozycja ma być podczas jedzenia taka sama.

– Druga pałeczka będzie ruchoma i posłuży do nabierania kawałków. Ma być równolegle do pierwszej pałeczki. Należy ją przytrzymać kciukiem i palcem wskazującym.

Na koniec zostaje trening. Na początku ruchy mogą być nieco nieporadne, ale z każdym kolejnym kawałkiem, nabieranie będzie prostsze. Dostępne są też specjalne plastikowe nakładki dla osób początkujących, które pozwalają na utrzymanie stałej pozycji pałeczek. Jak jeść sushi bez pałeczek?

Jedzenie palcami – jak zrobić to prawidłowo?

Pałeczki to nie jedyny sposób na prawidłowe jedzenie sushi. Załóżmy, że idziemy do restauracji, a nie zdążyliśmy opanować jedzenia sushi pałeczkami. Wtedy z pomocą przychodzą nasze ręce. Jedzenie palcami również jest dozwolone. Jeśli wybierzemy tę metodę, nie musimy się obawiać krzywych spojrzeń. Jak jeść sushi palcami?

Zobacz też: Czy da się spędzić miły wieczór w pubie przy kawie?

Kciukiem i palcem wskazującym chwytamy po bokach kawałek sushi i przekręcamy go na bok. Następnie końcówkę kawałka zanurzamy delikatnie w sosie sojowym, uważając, by nie zamoczyć ryżu. Na koniec cały kawałek wkładamy do ust.

Sposób jedzenia nieprzypadkowy

To, że sushi je się w taki, a nie inny sposób, nie jest przypadkowe. Wynika to nie tylko z samej kultury japońskiej, ale i specyfiki tej potrawy. Pełnię smaku sushi można uzyskać tylko wtedy, kiedy do ust włoży się cały kawałek. W przypadku krojenia nożem wiele walorów smakowych można byłoby utracić. Namaczanie jedynie końcówki w sosie sojowym również nie jest przypadkowe, bo gdybyśmy włożyli cały kawałek do sosu, ryż za bardzo by nasiąknął. Straciłaby się przez to konsystencja i sushi byłoby zbyt słone.

Jeśli nie potrafimy jeszcze jeść sushi pałeczkami, to nie trzeba się męczyć. Sushi można śmiało też jeść rękoma.

Materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.