Piwo jest bez wątpienia napojem specyficznym, nawet jeśli nie jesteśmy jego koneserami. To z jednej strony alkohol, z drugiej strony płyn, który może gasić pragnienie, z jeszcze innej strony to napój, który zaspokaja naszą ochotę na poczucie konkretnego smaku i zapachu. Cenić możemy dodatkowo jego barwę, czy konsystencję i charakterystykę pianki, oryginalność i indywidualność lub wręcz przeciwnie – utrzymującą się latami powtarzalność. Coraz częściej słyszymy o piwach aromatyzowanych, jednak docierają do nas przede wszystkim informacje ogólne, mało precyzyjne. Czym jest piwo aromatyzowane, a co piwem aromatyzowanym nie jest?
Czym jest aromat?
Odpowiedź na pytanie, czym jest piwo aromatyzowane i co je charakteryzuje, jest pozornie łatwa, bo przecież każdy z nas uważa, że wie, czym jest aromat. Rzecz w tym, że już w momencie, gdy zostajemy poproszeni o zdefiniowanie słowa „aromat”, pojawia się problem. No bo czymże on de facto jest? Słownik języka polskiego PWN poda nam dwie odpowiedzi: to „przyjemny zapach” lub „mieszanina naturalnych albo syntetycznych związków zapachowych i smakowych, stosowana do aromatyzowania produktów spożywczych i leków”. Aromat to więc nie to samo, co po prostu zapach, czy mieszanina zapachu z posmakiem. A tak czasem właśnie próbujemy go przecież definiować.
Definicja piwa aromatyzowanego
Jak sugeruje definicja słowa „aromat”, piwo aromatyzowane zawiera związki zapachowe i smakowe. O dokładniejsze wyjaśnienie tematu poprosiliśmy specjalistów, którzy zajmują się piwami Pilsvar. Składniki, które wzbogacają zapach i smak finalnego produktu, jakim jest piwo, dodawane są na etapie wytwarzania brzeczki (półproduktu do produkcji piwa) lub po zakończeniu fermentacji alkoholowej. Szczególnie cenione na rynku piwa aromatyzowane to piwa rzemieślnicze powstają w browarach kraftowych. Przykładami takich piw są produkty naszych specjalistów. Pierwsze z nich to piwo Aloesowe z Miodem, wzbogacone naturalnym sokiem Aloe Vera i naturalnego miodu Curacao. Kolejne to piwo Trzcinowe Słodowe wzbogacone naturalnym cukrem trzcinowym.
Na koniec należy dodać, z jakimi napojami piw aromatyzowanych mylić nie można. Piwami aromatyzowanymi nie nazywamy mieszanin piw ze smakowymi napojami bezalkoholowego jak shandy (napój alkoholowy z połączenia jasnego piwa i białej lemoniady) lub radler (połączenie piwa i napoju typu oranżada o smaku cytrusowym lub innym). To smakowe napoje niskoalkoholowe – ale nie piwa aromatyzowane.
Dodaj komentarz