Zmiana diety na zdrową? Porady, pomysły, przepisy FIT

Nowy rok, nowa/y ja! Jesteśmy pewni, że tak powiedziało sobie sporo osób 1 stycznia. Tylko styczeń już minął, przyszedł luty, a wraz z nim zniechęcenie i spadek motywacji. Bo żaden cud się nie stał, a na wadze tylko marne 2 kg spadły. Albo nawet i nic. Dlatego dziś zdradzimy tajniki zdrowego i smacznego odżywiania.

Zdrowa dieta – czy musi być nudna?

Od razu zerwiemy z popularnym mitem – zdrowa dieta wcale nie musi być nudna. To nie oznacza, że teraz musisz gotować wyłącznie ryż z kurczakiem (obowiązkowo na parze!), a w weekend możesz „zaszaleć” i dorzucić jeszcze do tego ziemniaki (o zgrozo!, przecież one mają tyle węglowodanów!).

Jest kilka zasad, które warto wprowadzić, lecz co istotne, nie spowodują one, że raz na zawsze znienawidzisz warzywa. Przedstawimy kilka najważniejszych zasad zrównoważonego odżywiania, ponadto porady o zdrowej diecie odszukasz na stoliczku.pl.

To co, zaczynamy?

3 zasady zdrowej kuchni

Pierwsza, najważniejsza zasada: gotuj w domu. Śniadanie, obiad, kolację. I drugie śniadanie, lunch do pracy również. Dlaczego? Ponieważ osoby, które wybiegają rano jak szalone z domu, zwykle wstępują po drodze do supermarketu i kupują to, co wpadnie im w ręce. I są to najczęściej produkty, które nie służą ani twojemu zdrowiu, ani sylwetce. Gotując w domu, masz pełną kontrolę nad tym, jakich składników używasz i ile ich dajesz. Możemy się też założyć, że na pewno nie posiadasz w kuchennych szafkach syropu glukozowo-fruktozowego, glutaminianu sodu czy maltodekstryny. To właśnie sztuczne dodatki do żywności są najbardziej niezdrowe, a nie schabowy zjedzony u twojej mamy. Oczywiście, nie oznacza to, że nie możesz wyjść na miasto i zjeść pizzę czy burgera. Ale niech to będzie odskocznia, a nie codzienność.

Skoro gotujesz już w domu, to staraj się wybierać produkty jak najmniej przetworzone, z dobrym składem – to zasada numer dwa. Tylko jak takie wybierać? Zanim staniesz się starym wyjadaczem etykiet spożywczych, mamy prostą radę. Wybieraj w sklepach tylko te rzeczy, które mają zrozumiały dla ciebie (i w miarę krótki) skład. Jeśli jest pełno dziwnych składników, których nawet nie potrafisz przeczytać, niech to będzie znak, że lepiej tego nie kupować. Gdy sam pierwszy raz zrobisz hummus, przekonasz się, że to tak naprawdę prostsze i szybsze niż wizyta w sklepie.

I zasada numer trzy – jedz różnorodnie. Nie przyrządzaj ciągle tych samych potraw, bo ktoś powiedział, że są zdrowe, fit i dzięki nim będziesz żyć wiecznie. Korzystając z różnych produktów, dostarczysz organizmowi różnych składników odżywczych. Jest więc szansa na to, że intuicyjnie zbilansujesz swój jadłospis. Czasem zamień rukolę na szpinak, ryż na kaszę, a zamiast makaronu pszennego, zrób… makaron z marchewki.

Tylko tyle. Na początek naprawdę nie potrzebujesz żadnych innowacyjnych metod i skomplikowanych przepisów. A gdy stosowanie się do tych zasad stanie się twoim nawykiem, możesz zdobywać nową wiedzę.

Przepisy na zdrowe jedzenie

Nie podamy konkretnych przepisów, bo tych z pewnością znajdziesz wiele na blogach kulinarnych. Ale mamy kilka trików, dzięki którym intuicyjne, zdrowe gotowanie stanie się prostsze.

Na początek – unikaj smażenia, polub pieczenie. Dzięki temu używasz mniej tłuszczu, który podczas smażenia nierzadko się pali. Wiele osób ma niechęć do pieczenia, bo przecież trzeba załączyć piekarnik, czekać, aż się nagrzeje. I jest to prawda, ale jak już włożysz do niego potrawę, to o niej zapominasz na jakiś czas. Nie stoisz, nie mieszasz, a kuchnia nie wypełnia się dymem.

Co jeszcze? Nie bój się tłuszczu. Ale nie takiego ze smażenia, tylko pod postacią olejów tłoczonych na zimno, orzechów czy niektórych owoców, jak awokado. Tłuszcz umożliwia wchłanianie witamin A, D, E i K, ponadto jest bardzo ważnym składnikiem dla naszego mózgu. I zwiększa uczucie sytości.

A skoro o tym mowa, to pilnuj, aby w każdym posiłku znalazło się białko. Nie musi pochodzić z mięs, lecz także z produktów nabiałowych, jajek, niektórych warzyw (strączki w nie obfitują) i kasz (prym wiedzie komosa ryżowa). Białko to podstawowy składnik budulcowy mięśni, ponadto sprawia, że szybko nie poczujesz głodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.