Czy warto pić herbaty?

Kawy czy herbaty? Ten zwrot możemy najczęściej usłyszeć, kiedy przychodzimy z wizytą do naszych przyjaciół lub bliskich. Popularność obu napojów nie wzięła się znikąd. Czy ich spożywanie niesie za sobą negatywne, czy pozytywne skutki? O ile w kwestii kawy pozytywnych odpowiedzi jest naprawdę wiele, o tyle na temat herbaty wciąż krąży wiele niewyjaśnionych mitów. Czy warto ją pić? Zapraszamy do lektury!

Istnieje bardzo wiele rodzajów herbaty. Do najpopularniejszych z nich zalicza się bez wątpienia herbata czarna, zielona, biała i czerwona. Ciekawostką jest fakt, że jest ona drugim po wodzie najczęściej pitym napojem na świecie. W realiach rosnącej popularności kawy, wynik może być naprawdę szokujący.

Kilka słów wstępu na temat herbaty

Aby w pełni zrozumieć fenomen herbaty i uzyskać odpowiedź na pytanie, czy warto ją pić, należy sięgnąć do samego źródła. Napój produkowany jest z pąków i liści wiecznie zielonego krzewu z rodzaju Camelia, posiadającego ząbkowane skórzane listki. Drzewo uprawiane jest najczęściej w Chinach i Indiach, ale plantacji herbaty nie brakuje również poza Azją. Wykorzystywane do produkcji napoju pączki i liście, poddaje się procesowi suszenia, a następnie fermentacji.

Zielona herbata

Obok klasycznej czarnej herbaty, najczęściej spożywanym napojem jest zielona odmiana. Powstaje ona tak samo, jak klasyczna, z jedną małą różnicą. Liście tuż po zerwaniu niepoddawane są procesowi fermentacji, a jedynie suszenia. Dzięki takiej technice, w zielonej herbacie zostaje więcej cennych składników. W kwestii właściwości napoju została napisana już niejedna książka. Zalety spożywania zielonej herbaty jest bardzo wiele, a do najpopularniejszych z nich należą usuwanie wolnych rodników, poprawa metabolizmu oraz regulowanie poziomu cukru we krwi.

Czarna herbata

Herbata czarna otrzymywana jest w wyniku czterech procesów, do których należy: więdnięcia, skręcanie, fermentacja i suszenie liści. Napój podobnie jak zielony odpowiednik obfituje w składniki posiadające działanie przeciwutleniające. Efektem spożywania czarnej herbaty jest obniżenie ciśnienia krwi, poprawa krążenia i co za tym idzie, zmniejszenie ryzyka występowania chorób serca. Czarna herbata posiada również właściwości pobudzające ze względu na występowanie w niej teiny. Niestety oprócz wielu zalet, napój posiada również swoje wady, do których z pewnością należy hamowanie wchłaniania żelaza. Z tego względu często popełnianym błędem jest popijanie nią posiłków i krótki czas parzenia.

Czerwona i biała

Najbardziej szanowana w świecie herbat czerwonych jest odmiana chińska Pu-Erh. Jej ojczyzną jest południowa prowincja Chin, Yunnan. Powolny proces fermentacji pozwala uskutecznić zdrowotne działanie napoju, do którego należy między innymi obniżenie cholesterolu we krwi, wspomaganie pracy wątroby i czynniki pomagające walczyć z nadwagą. Biała herbata pozwala natomiast oczyścić organizm z toksyn i jest najdelikatniejszą z wszystkich czterech odmian.

Materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.