Stawki podatkowe dla restauracji 2019

Zastanawiasz się nad własnym biznesem restauracyjnym, ale nie wiesz, ile będziesz musiał zapłacić podatku od oferowanych produktów i usług? A może masz już swoją restaurację i rozmyślasz czy w kwestiach podatkowych nastąpiły jakieś zmiany? Jeśli, na któreś z pytań odpowiedziałeś: „tak”, to w artykule zajdziesz informacje dotyczące stawek podatkowych dla restauracji w 2019 roku.

Praca w branży gastronomicznej to niełatwy kawałek chleba. W całej Polsce w Urzędach Pracy znajdziemy tysiące ogłoszeń dotyczących pracy gastronomicznej. Zapotrzebowanie na pracowników jest ogromne, wiele osób myśli też o własnym biznesie. Jak wygląda sytuacja z podatkami w branży restauracyjnej?

Jakie stawki VAT obowiązują w branży gastronomicznej w 2019?

Ustalenie stawki podatku dla gastronomii to sprawa niełatwa, a bywa i dyskusyjna. To od przedsiębiorcy wymaga się, aby dostosował on odpowiednią z nich do towarów i usług, jakie oferuje. Obecnie wyróżnia się trzy stawki, czyli:

  • 8% VAT obowiązuje na tzw. usługę gastronomiczną polegającą na przygotowaniu i podaniu posiłku na miejscu, czyli w restauracji. Tą stawką objęte są serwowane w lokalu dania.
  • 23% VAT obowiązuje na produkty takie jak: herbaty i kawy, bezalkoholowe napoje gazowane, wody mineralne, napoje alkoholowe powyżej 1,2%, napoje alkoholowe mieszane i bezalkoholowe, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5% oraz na inne towary w stanie nieprzetworzonym.
  • 5% VAT stosuje się w przypadku produktów na wynos, gotowych posiłków i dań. Dzieje się tak dlatego, że nie są one traktowane jako usługa gastronomiczna. Stawka ta jest jednak dość kontrowersyjna i właściwie nie wiadomo kiedy zniknie bezpowrotnie. Tutaj jak w każdym przypadku to przedsiębiorca musi uznać, według jakiej stawki będzie się rozliczał. Trzeba naprawdę dobrze się zastanowić, gdyż jeśli skontroluje nas organ podatkowy i będzie miał zastrzeżenia, być może będziemy musieli ten podatek skorygować. Z 5% stawki VAT najczęściej korzystają takie punkty gastronomiczne jak: przyczepy z zapiekankami, lokale oferujące dania typu kebab, restauracje mieszczące się centrach handlowych, a także gastronomia mobilna, czyli food trucki.

Jak widać, stawki podatkowe dla restauracji 2019 się nie zmieniły, jednak warto przyłożyć się do prawidłowej ich interpretacji. Mimo zawiłych przepisów podatkowych biznes gastronomiczny jest bardzo dobrym pomysłem, gdyż apetyt Polaków na dobre jedzenie coraz bardziej rośne.

Źródło: Urzadskarbowy.eu – portal podatkowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.