Roślinne mięso, czyli tofu, seitan i soja

Kuchnia roślinna kusi bogactwem kolorów oraz różnorodnością składników, a wegańskie i wegetariańskie dania niejednokrotnie w ciekawy sposób przełamują znane dotychczas smaki. Coraz częściej w jarskich potrawach znajdziemy też zamienniki mięsa – tofu, seitan i soję. Podpowiadamy, co warto o nich wiedzieć i jak je przyrządzić.

Tofu

Jednym z najczęściej stosowanych zamienników mięsa w daniach roślinnych jest tofu, czyli orientalny twarożek sojowy. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko wysokiej zawartości niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu białka, ale również cennych witamin (np. B, K, C) czy roślinnych tłuszczów nienasyconych. Na tym jednak nie kończą się jego zalety. Atutem tofu jest również… brak wyrazistego smaku. Dlaczego? Bo właśnie ten czynnik sprawia, że odpowiednio przyprawione nabierze „mięsnego” aromatu.

Jeśli chcesz przyrządzić tofu a’la kurczak, wyciągnij delikatnie kostkę serka z opakowania i odsącz ją z nadmiaru wody za pomocą ręczników papierowych. Całość pokrój w średniej wielkości kostkę, przełóż do pojemnika i zamarynuj w dowolnej ilości sosu sojowego. Następnym krokiem będzie dodanie ulubionych przypraw (np. gyros) i odstawienie tofu na kilka godzin. Po tym czasie możesz je usmażyć lub upiec.

Seitan

Kolejną alternatywą dla mięsa, która cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem, jest pozyskiwany poprzez wypłukiwanie skrobi z mąki pszennej seitan. Unikać powinny go jednak osoby cierpiące na celiakię – produkt ten składa się wyłącznie z niewskazanego w ich diecie glutenu. Wśród zalet takiego „mięsa” wymienia się najczęściej bardzo wysoką zawartość białka (niekiedy ponad 80%), a także obecność żelaza. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia „nijakiego” smaku, dzięki któremu seitan jest niezwykle uniwersalny – można go przyprawić wedle uznania i preferencji kulinarnych.

Przepis na doskonały seitan nie jest skomplikowany. Jak go przyrządzić? Wyrabiaj ok. 2 kg mąki z litrem wody do uzyskania gładkiej i aksamitnej konsystencji pozbawionej grudek. Gotowe ciasto uformuj w kulkę, przełóż do miseczki, zalej wodą i odstaw na 9 godzin. Po tym czasie odsącz je i wyrabiaj pod strumieniem letniej wody, aż woda będzie czysta. Otrzymany produkt to właśnie seitan – obgotuj go w aromatycznym bulionie, a następnie przypraw i upiecz lub umaż.

Soja

Świetnym produktem wegetariańskim stosowanym jako zamiennik mięsa jest także soja – roślina strączkowa, którą wielu dietetyków zalicza do najzdrowszych pokarmów z tej grupy. Dlaczego? Między innymi ze względu na dużą ilość białka (w 100 g soi znajduje się 36 g białka), a także obecność biotyny, błonnika czy żelaza oraz wapnia. Wykazuje się ona również pozytywnym wpływem na poziom złego cholesterolu we krwi. W dietach bezmięsnych przyrządza się ją zazwyczaj w formie kotlecików czy burgerów, a za jej mięsny posmak odpowiada kompozycja przypraw i odpowiednia tekstura.

Jeśli chcesz zaserwować na obiad kotlety z soi, musisz ją uprzednio namoczyć w wodzie przez całą noc, a następnie przepłukać i gotować do miękkości. Tak przygotowane ziarna soi zblenduj na gładką masę z odrobiną jasnego sosu sojowego, dodaj do niej ulubione dodatki (podsmażoną cebulkę, startą na drobnych oczkach marchewkę, zioła) i uformuj kotleciki. Całość podsmaż lub upiecz i podaj z surówką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.