Jak przechowywać oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, aby zachować jej świeżość?

Oliwa z oliwek tłoczona na zimno jest wyjątkowa. Cieszy się dużą popularnością ze względu na niepowtarzalny smak, intensywny aromat i właściwości prozdrowotne. Znajduje zastosowanie w kuchni i kosmetyce, a współcześnie, wydaje się niezastąpiona. Podpowiemy Ci dziś, jak przechowywać oliwę z oliwek po otwarciu, aby jak najdłużej zachować jej doskonałe właściwości.

Dlaczego właściwe przechowywanie oliwy z oliwek jest ważne?

Oliwa z oliwek tłoczona na zimno to naturalny produkt, który jest pozbawiony konserwantów i sztucznych dodatków. Jest niezwykle bogata w składniki odżywcze, a regularnie spożywana, ma doskonały wpływ na ludzki organizm. Chroni układ sercowo-naczyniowy przed licznymi chorobami i zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów. Oliwa extra virgin jest szczególnie polecana przez dietetyków do potraw przygotowywanych na zimno. Znajdziesz ją w takich e-sklepach jak np. https://sklep.corrida.pl/. Pamiętaj jednak, że nieodpowiednio przechowywana szybko straci swoje prozdrowotne właściwości. Dlatego, jeśli chcesz zachować jej doskonały smak i aromat, musisz o nią właściwie zadbać.

Jak przechowywać oliwę z oliwek?

Okres przydatności do spożycia oliwy z oliwek zależy od jej rodzaju. Na jej trwałość wpływają polifenole, które chronią aromatyczny płyn przed starzeniem się. Jeśli chcesz, aby Twoja oliwa z oliwek jak najdłużej pozostała smaczna, świeża i pełna składników odżywczych, zastosuj się do kilku prostych wskazówek.

Unikaj światła

Oliwę z oliwek schowaj do zaciemnionego miejsca. Możesz ją trzymać w szafce w kuchni lub postawić na półce w spiżarni, do której nie dociera bezpośrednie światło. Dobre oliwy z oliwek pakowane są w butelki z ciemnego szkła lub puszki, aby dodatkowo zapewnić im jak najlepsze warunki do przechowywania.

Zadbaj o odpowiednią temperaturę

Oliwa z oliwek najlepiej czuje się w temperaturze między 18 a 24 stopniami Celsjusza. Oczywiście możesz ją włożyć do lodówki, ale nie jest to zalecane. Zbyt niska temperatura sprawi, że zgęstnieje i zacznie się krystalizować, tracąc swoje walory estetyczne.

Zamykaj szczelnie opakowanie

Oliwa z oliwek łatwo pochłania zapachy z otoczenia. Dlatego, kiedy gotujesz, zamykaj butelkę po każdym użyciu. Dzięki temu nie nasiąknie oparami z gotujących się potraw i zachowa swój naturalny aromat na długo. Pamiętaj także o tym, że dostęp powietrza przyspiesza starzenie się oliwy. Dlatego przechowuj ją w oryginalnym opakowaniu, unikając karafek z otwartymi lejkami.

Teraz już wiesz, jak przechowywać oliwę z oliwek. Pamiętaj o tym, żeby wybierać produkty pochodzące od sprawdzonych dostawców, a będziesz mieć pewność, że ich smak i aromat Cię nie zawiodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.