Powrót siatek PRL

Nowa ustawa regulująca ilość zużywanych toreb

Od 1 stycznia 2018 r. ma wejść w życie nowa ustawa regulująca ilość zużywanych toreb plastikowych na zakupy. Sejm pracuje nad opłatą recyklingową, która ma dostosować polskie prawo do norm unijnych, a co za tym idzie zmniejszyć zużycie plastikowych toreb na zakupy. Jak zawsze w takich przypadkach opłata zostanie przerzucona na konsumenta, cena reklamówki poszybuje mocno w górę, może wynosić nawet 1 złoty za sztukę. Od nowego roku żegnamy więc tanie reklamówki za 20 groszy i witamy nowe przepisy. Siatki nie będą już darmowe.

Opłata recyklingowa – na czym polega?

Opłata recyklingowa obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów, czyli te spotykane najczęściej. Z opłaty wyłączone będą tylko siatki używane wyłącznie ze względów higienicznych o grubości do 15 mikrometrów np. do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzywa, owoce, mięso).

Wprawdzie widuje się już w sklepach osoby, które przychodzą z własnymi, ekologicznymi siatkami, ale jest ich wciąż mało. Większość z nas korzysta z reklamówek, bo nie pamięta o zabraniu siatki lub nie chce jej ze sobą nosić, bo zabiera za dużo miejsca w torebce.

Siatki PRL rozwiązaniem problemu!

Dobrym rozwiązaniem są płócienne siatki, które można wyprać i używać wielokrotnie. Bardzo ciekawe są też siatki bawełniane, plecione, tzw. siatki PRL, identyczne jak w latach 80. miał każdy Polak.

Teraz moda na nie powraca, ma je w ofercie np. sklep: https://it-girl.com.pl. Siatka PRL zajmuje znacznie mniej miejsca w torebce niż duża torba płócienna, da się ją zwinąć w kulkę, waży zaledwie 60g, i rozciąga się tak, że pomieści sporo zakupów. Oto kilka naszych propozycji siatek PRL:

 

siatka-plocienna

 

zolta-siatka-pl

 

siatka-plocienna-zielona

 

siatka-piesek

 

siatka-prl-materialowa

Nie czekaj, zaopatrz się w siatki wielokrotnego użytku! Mała, lekka, bawełniana, pakowna – siatka PRL zmieści się w każdej damskiej torebce.

Art. na podstawie: http://www.dziennikzachodni.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/a/platne-torby-w-sklepach-beda-jeszcze-drozsze-w-2018-roku-darmowe-foliowe-torebki-znikna,12246759/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.