Otwarcie własnej restauracji: jakie są tego plusy i minusy?

Każdy człowiek przeżył taki etap w życiu, by otworzyć swój własny biznes. Oczywiście na samym początku nieważnym było czym ten biznes by miał być, ale prawdopodobnie każdemu przeszło przez myśl jedno słowo: restauracja.

Biznes gastronomiczny można porównać do pewnego rodzaju „wyższego biznesu”. Czemu? Ponieważ ma w sobie zalążki każdego innego zawodu, a restauracja to pełen zakres odpowiedzialności. Nie tylko za siebie i pracowników, ale także za gości. Nie jest to łatwa praca, a obowiązki jakie się z tym łączą są daleko wykraczające poza normalne prowadzenie działalności. Zapewne dzięki temu satysfakcja z tego płynąca jest niewyobrażalnie większa.

Zanim człowiek zdecyduje się na otworzenie swojego lokalu powinien wiedzieć jakie niesie to za sobą ryzyko. Przed podjęciem takiej decyzji warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Wiadomo powszechnie, że najtrudniej zacząć więc pierwszą poważną przeszkodą są finanse. Żeby otworzyć swój lokal gastronomiczny trzeba wejść z odpowiednim kapitałem, który zapewni nie tylko dobry start, ale pozwoli także przetrwać pierwsze miesiące zanim restauracja zacznie przynosić zyski.

Gdy uzbieramy odpowiedni kapitał, czeka nas kolejna przeszkoda. Miejsce na lokal. Ten aspekt może pomóc albo poważnie zaszkodzić przyszłej restauracji, ponieważ od lokalizacji w dużej mierze zależy powodzenie biznesu. Jeśli lokalizacja nie jest atrakcyjna dla gości, to nawet wybitnie dobra kuchnia może nie wystarczyć by restauracja mogła przetrwać.

Biurokracja w gastronomii: składki ZUS, podatki, druki

Mając już ustalone miejsce, czeka nas przeprawa przez biurokrację. Jest to chyba najbardziej żmudny proces podczas całej przygody z otworzeniem swojego lokalu. Do najważniejszych w tym przypadku należy oczywiście wpis do ewidencji działalności gospodarczych, wnioski o wpis do rejestru zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywności, wniosek o zatwierdzenie zakładu przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Dodatkowo trzeba załatwić całe spectrum pozwoleń takich jak koncesja na alkohol czy umowy licencyjne na publiczne odtwarzanie muzyki, które są niezbędne do prowadzenia restauracji. Tutaj warto wspomnieć o tym, że za te pozwolenia trzeba regularnie uiszczać opłaty, więc i na to trzeba wyznaczyć sobie odpowiedni fundusz. Gdy już załatwimy te formalności musimy uzyskać jeszcze końcowe pozwolenia, które ostatecznie pozwolą nam na otworzenie lokalu.

Otwierając swoją działalność gastronomiczną musimy także pamiętać o podatkach. Na samym początku można wybrać formę opodatkowania, na szczęście w trakcie prowadzenia restauracji można tę formę zmienić. Wysokość podatków jest uzależniona od dochodu rocznego jakie przynosi lokal. Oczywiście w zależności od wybranej formy opodatkowania, ich wysokość różni się od siebie. W celu rozwiania wszelkich wątpliwości warto zasięgnąć opinii w najbliższym urzędzie skarbowym. Jeśli nie wiesz do gdzie znajduje się Twój US skorzystaj z wyszukiwarki urzędów skarbowych. Gdy przebrniemy przez formalności trzeba ustalić sobie dostawców, zatrudnić pracowników i ustalić ogólny styl swojej restauracji. Trzeba się liczyć z tym, że przez pierwsze miesiące człowiek musi praktycznie zamieszkać w swoim lokalu co może być krzywdzące dla rodziny i bliskich.

Pomimo tego że prowadzenie swojego biznesu gastronomicznego to prawdziwy pochłaniacz czasu, warto pamiętać też że niesie to za sobą również wiele korzyści. Przede wszystkim satysfakcja. Udało się. Osiągnęliśmy cel. Otworzyliśmy restaurację. Możemy teraz pokazać społeczeństwu swój pomysł na życie. Przekazać swój gust i smak, dzięki czemu możemy kształtować smak innych.

Własna restauracja jako sposób na życie

Dzięki prowadzeniu restauracji ludzie mogą się samorealizować, pracować nad sobą i pokazać jakim są naprawdę. Przy prowadzeniu działalności gastronomicznej, nie tylko podajemy dania które zamówią goście. Przekazujemy niejako samego siebie co wychodzi niejako z faktu spędzania w restauracji większość swojego czasu. Budujemy swoją renomę, szacunek a i dzięki temu osiągamy najważniejszy cel prowadzenia restauracji, czyli zyski.

Można polemizować nad tym czy warto prowadzić swoją restaurację. Jedni odniosą sukces, inni będą zmuszeni zamknąć swoją działalność jednak zanim zdecydujemy się na taki krok, trzeba wiedzieć z czym ta działalność się wiąże.

Źródło: Urzadskarbowy.eu – portal podatkowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.