W pizzerii znajdziesz pizze o różnych smakach

Pizza jest potrawą, którą wiele osób mogłoby jeść nawet codziennie. Amerykanie często traktują pizzę jako przegryzkę w ciągu dnia. Rekord jedzenia największej ilości pizzy przypada jednak Norwegom, którzy rocznie jedzą ponad 5 kilogramów pizzy na osobę. Pizza jest popularna także dlatego, że można wybierać spośród wielu różnorodnych smaków.

Skąd się wzięła pizza?

Początki historii pizzy sięgają czasów starożytnych. W dawnym Rzymie ludzie spożywali pszenne placki nacierane ziołami i serem, które nazywane były focacciami. Nazwa pizza pojawia się po raz pierwsze w pisemnym dokumencie z 977 roku – dokładnie zapisane było ono piza. Sama nazwa jest zestawiana z różnymi określeniami, które precyzują z czym jest dana pizza.

Najpopularniejsza margherita

Podstawową i najbardziej znaną pizzą jest pizza margherita. Została ona tak nazwana na cześć Małgorzaty Sabaudzkiej – włoskiej królowej. Rafael Esposito na jej wizytę przygotował pizzę z pomidorami, mozzarellą i bazylią, która swą kolorystyką nawiązywała do włoskich barw. Pizza ta nadal cieszy się dużą popularnością i jest chętnie wybierana przez wiele osób.

Pizza hawajska, wcale nie z Hawajów

Ciekawym, aczkolwiek dla niektórych kontrowersyjnym rodzajem pizzy jest pizza hawajska. Na pszennym cieście znajdziemy żółty ser, ananasa i szynkę. Połączenie mięsa z owocami nie jest niczym dziwnym i pojawia się także w polskiej kuchni, na przykład przy faszerowanych mięsach, jednak nie każdemu pizza hawajska przypadnie do gustu. Jako ciekawostkę zauważyć można, że pizza hawajska nie powstała na Hawajach, lecz połączenie to zostało wynalezione w Kanadzie.

Pizza dla marynarzy, czyli marinara

Pizza marinara towarzyszyła żeglarzom wypływającym w rejs. Jej skład jest na tyle prosty, że mogli się oni cieszyć smakiem pizzy bez konieczności stosowania różnych dodatków. Pizza ta zawiera bowiem tylko sos pomidorowy, świeży czosnek oraz suszone oregano.

Dobra pizzeria wrocław nie ogranicza się tylko do podstawowych smaków pizzy, lecz także kreuje własne pomysły na pizzę, które przyciągną swoją oryginalnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.