Mikroliście – jak hodować by przynosiły korzyści?

Mikroliście są listkami roślin zebranymi przed dojrzewaniem, siewkami różnych roślin jadalnych, które wizualnie mogą przypominać dobrze nam znaną rzeżuchę. Cechują się bogatymi walorami odżywczymi i estetycznymi. Jednak dopiero od niedawna można o nich usłyszeć szerzej. Co warto o nich wiedzieć? Jak je hodować?

Mikroliście — to warto wiedzieć

Mikroliście mogą powstać z roślin takich jak: szpinak, rukola, botwinka, jarmuż, rzeżucha, mięta, słonecznik, kolendra i wiele innych. Oczywiście nie każdy wie, jak pozyskać taką formę roślin — wówczas z pomocą przychodzi hurtownia żywności ekologicznej, w której można znaleźć mikroliście wielu gatunków. W ich przypadku uwagę zwracają niezwykłe właściwości prozdrowotne. Mikroliście są bogatym źródłem składników odżywczych i witamin. Mogą zawierać ich nawet kilkadziesiąt razy więcej niż formy dojrzałe. Są także bogate w polifenole, które mają silne właściwości przeciwutleniające i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób sercowo — naczyniowych czy nowotworów. Mikroliście to także sprzymierzeńcy w pozbyciu się zbędnych kilogramów, na co wskazują badania przeprowadzone w tym zakresie. Mają również działanie obniżające poziom cholesterolu we krwi. Wystarczy spożywać porcję lub dwie dziennie, by móc cieszyć się lepszym zdrowiem nie tylko ciała, ale i umysłu. Polifenole zawarte w mikroliściach pomagają bowiem w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera.

Uprawa mikroliści

Mikroliście zyskały największą popularność dopiero kilka lat temu, choć hodowane są już od lat 80. ubiegłego wieku. Ze względu na trend zdrowego odżywiania panujący w ostatnich latach dostrzeżono ich potencjał. Uprawą mikroliści mogą zająć się amatorzy, jednak należy pamiętać o kilku zasadach i zapewnieniu im jak najbardziej optymalnych warunków do wzrastania. Najlepiej uprawiać je w warunkach szklarniowych na tackach lub pojemnikach, które wypełnione są substratem torfowym. Jeśli chodzi o podłoże, mikroliście nie są bardzo wymagające i można uprawiać je na różnym rodzaju gruntów, w zależności od gatunku rośliny. Podstawą jest zapewnienie roślinom odpowiedniego nasłonecznienia. Oczywiście posiadanie szklarni nie jest obowiązkowe, ale mikroliście będą zdecydowanie lepiej rosły na dobrze oświetlonym parapecie niż w ciemnym miejscu, w którym mogą nawet nie zacząć kiełkować.

Do zasadzenia tych roślin potrzebne będą nasiona, które oferuje hurtownia żywności ekologicznej. Mikroliście są idealnymi roślinami dla niecierpliwych. Zbiera się je od tygodnia do dwóch po wykiełkowaniu. Warto jednak pamiętać, że czas ich przydatności do spożycia również jest stosunkowo krótki. Ze względu na to najlepiej wykorzystać je w ciągu kilku dni od zbioru. Niewątpliwą zaletą mikroliści jest to, że można uprawiać je cały rok. Rosną w pomieszczeniu, więc ich produkcja nie jest uzależniona od warunków pogodowych. Czy uprawa mikroliści jest opłacalna? Biorąc pod uwagę ceny ich opakowań, można jednoznacznie stwierdzić, że tak. Jednak w przypadku producentów chcących uprawiać je na dużą skalę, niezbędne jest doświadczenie w produkcji szklarniowej. Tak krótki cykl uprawowy sprawia, że możliwości wobec tych roślin są zdecydowanie mniejsze. Konieczne jest także ich szybkie użycie, co również wiąże się z pewnym ograniczeniem. Jednak mikroliście niosą ze sobą ogromny potencjał, choćby ze względu na coraz większą popularność zdrowego odżywiania.

Mikroliście to prawdziwa rewolucja ostatnich lat. Mnóstwo składników odżywczych i witamin zawartych w małych porcjach liści roślin, które znamy od wieków. Są świetnym dodatkiem do kanapek czy sałatek. Ponadto ich produkcja może być naprawdę opłacalna i wcale nie należy do wymagających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.