Jak suszyć śliwki?

Ususz śliwki i jedz je często, gdyż są nie tylko smaczne ale i zdrowe! Dowiedz się, jak prawidłowo ususzyć śliwki. Poniżej instrukcja krok po kroku na temat suszenia śliwek.

Suszenie śliwek

Suszone śliwki to prawdziwy przysmak. Można je osuszyć domowym sposobem. Najlepiej do suszenia nadają się śliwki węgierki. Nie jest to trudne działanie. Śliwki muszą być dojrzałe, jędrne, zdrowe oraz nieuszkodzone. Śliwki z uszkodzeniami do suszenia wcale się nie nadają. Śliwki należy oczyścić z zabrudzeń, umyć je i przepłukać wrzątkiem. Śliwki blanszuje się w taki sposób przez kilkanaście sekund, dzięki czemu skórka jest miękka, a woskowy nalot z niej znika. Śliwki suszy się na sitku, usuwa się pestki, a następnie układa się je na blasze do pieczenia, która wcześniej została wyłożona pergaminem. Blaszkę wkłada się do piekarnika elektrycznego i suszy się je w temperaturze między 55 a 70 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura nie jest wskazana.

Podczas suszenia śliwek włącza się termoobieg i zostawia uchylone drzwiczki piecyka. Przyśpieszy to suszenie, ponieważ przepływ ciepłego powietrza będzie bardziej efektywny. Śliwki mogą zostać w piekarniku przez całą dobę. Przez cztery godziny śliwki suszyć jest najlepiej w temperaturze do 50 stopni Celsjusza. Drugie suszenie owoców trwa też cztery godziny i przebiega w wyższej temperaturze – między 60 a 70 stopni Celsjusza. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ w ten sposób suszone śliwki są ładne, nie są popękane, lecz jedynie lekko pomarszczone.

Domowe sposoby na suszenie śliwek

Nasze babki suszyły kiedyś śliwki na słońcu, na blasze wyłożonej papierem. Jest to dobry i ekologiczny sposób w lecie. Wysuszone śliwki można przechowywać przez kilka miesięcy i w tym czasie je spożyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.