Jak suszyć pomarańcze?

Suszone pomarańcze to doskonały element do dekoracji świątecznego stołu. Owoce dobrze prezentują się również na choince w postaci domowych ozdób. Suszone pomarańcze to niezwykle tani i prosty sposób, aby szybko urozmaicić swój wystrój świąteczny! Dowiedz się, jak suszyć pomarańcze prawidłowo, tak aby się nie zepsuły!

Jak suszyć pomarańcze

Aby przygotować suszone pomarańcze potrzeba:

  • Kilka sztuk cytrusów
  • Deskę do krojenia
  • Nóż
  • Blachę do pieczenia
  • Papier do pieczenia

Jak suszyć pomarańcze – metody

Istnieje kilka metod suszenia pomarańczy. Można je suszyć za pomocą specjalnego grzejnika, na słońcu, w piekarniku lub w suszarce. Suszenie może się odbywać wraz z goździkami, w plastrach, tak, żeby nie ściamniały i dobrze służyły jako ozdoba świąteczna, do stroika czy też do herbaty.

Suszenie pomarańczy w piekarniku

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać jest podzielenie wszystkich pomarańczy na pasterki o grubości ok. 0,5 cm. Mogą być nieco grubsze, ponieważ woda zawarta w owocach wyparuje w procesie suszenia, przez co pomarańcze zmniejszą swoją objętość. Pokrojone cytrusy najlepiej poukładać na blaszce, bądź kratce do pieczenia, wyłożonej papierem. Pomarańcze suszymy w piekarniku, w dość niskiej temperaturze od 90 do 100 stopni, przez około 2 godziny. Należy także pamiętać o regularnym obracaniu cytrusów.

Owoce muszą być równomiernie ususzone z każdej strony, dlatego najlepiej przewracać je co 15 – 20 minut. Można do tego użyć szczypiec kuchennych albo widelca. Pomarańcze suszone w piekarniku bardzo łatwo mogą ulec przypaleniu, dlatego warto co jakiś czas otwierać piekarnik i kontrolować proces suszenia.

Suszenie pomidorów na kaloryferze

Alternatywną metodą suszenia pomarańczy w piekarniku, może być umieszczenie pokrojonych owoców na kaloryferze. W tym przypadku, również należy wykorzystać papier do pieczenia, na którym układamy cytrusy. Ten proces trwa znacznie dłużej i może zająć nawet kilka dni, ale dzięki temu w całym domu będzie roznosił się piękny zapach pomarańczy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.