Jak suszyć miętę?

Spośród wielu gatunków mięty w Polsce największe znaczenie ma mięta pieprzowa (Mentha piperita), która to mięta po ususzeniu świetnie nadaje się np. do herbaty. Na szczególną uwagę zasługuje licząca sobie 300 lat odmiana Mitcham, nazywana też miętą czarną lub angielską. Uchodzi za najcenniejszą i jest szeroko uprawiana w całej Europie, również w Polsce. Można ją rozpoznać po fioletowo-czerwonych łodygach i mocnym mentolowym zapachu. Jest bardzo łatwa w uprawie, jak wszystkie mięty lubi wilgoć w podłożu i w korzystnych warunkach szybko się rozrasta.

Jak suszyć miętę?

Suszenie mięty przebiega szybko. Listki do suszenia zbiera się dwukrotnie w sezonie, w lipcu i ponownie w połowie września. W suchy, pogodny dzień ucina się pędy, zdejmuje z nich listki, które trzeba rozłożyć cienką warstwą, i suszy w warunkach naturalnych w cieniu i przewiewie lub w suszarni ogrzewanej w temperaturze nie wyższej niż 35C. Niektórzy suszą miętę w pęczkach, ale wydłuża to czas schnięcia i w rezultacie obniża wartość surowca.

Zobacz też:

W jakiej temperaturze suszyć miętę?

Jak wspomniano wyżej idealna temperatura to suszenia mięty to około 35 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze suszymy takie rośliny jak wspomniana mięta, ale też tymianek, bazylię czy cząber, a także melisę. Taką temperaturę w lato osiągniemy spokojnie w warunkach pogodowych w Polsce więc nie będziemy potrzebować nawet piekarnika.

Kiedy suszyć miętę?

Kiedy jest najlepsza pora na suszenie mięty? Będzie to późne lato, albo wczesna jesień, kiedy liście mięty mają największy aromat i będą pięknie pachnieć ususzone. Polecamy więc to właśnie wtedy suszyć miętę, najlepiej tę z domowego ogródka!

Co można zrobić z suszonej mięty?

Przedstawiamy nasze pomysły na suszoną miętę. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić z suszoną miętą to może to być:

  1. Herbatka z suszoną miętą
  2. Drinki mojito z suszoną miętą
  3. Nalewki z suszoną miętą
  4. Płukanki z suszoną miętą
  5. Desery zawierające suszoną miętę

Jak przechowywać suszoną miętę?

Do przechowywania nadaje się wyłącznie dokładnie wysuszony surowiec, niedosuszony z pewnością zapleśnieje i zamiast pomóc, może poważnie zaszkodzić. Wysuszony liść mięty najlepiej włożyć do szczelnego pojemnika, podpisać, oznaczyć datą i trzymać w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu.

Jak parzyć miętę?

1 łyżkę liści zalać 2 szklankami wrzątku i parzyć przez 10 minut. Pić po 1/2 szklanki 2 – 3 razy dziennie. Pomaga w zaburzeniach trawienia, chorobach wątroby i dróg żółciowych, działa przeciwbakteryjnie i przeciwskurczowo.

Czy miętę przed suszeniem trzeba umyć?

Wiele osób zastanawia się, czy przed suszeniem mięty, należy ją umyć. Oczywiście dobrze by było, aby mięta przeznaczona do suszenia była czysta, a więc warto ją umyć. Odpowiedź więc brzmi TAK, aczkolwiek nie jest to wymagane ponieważ ewentualne bakterie i tak zostaną później odparzone, kiedy będziemy robić sobie herbatkę z suszoną miętą. Ale oczywiście ewentualny brud, który może być na listkach mięty (ziemia, błoto) w przypadku nieumycia mięty przedostałby się do naparu, co miałoby negatywny wpływ na napój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.