Jak suszyć lawendę?

Jak prawidłowo suszyć lawendę? Lawenda jest popularną rośliną, często uprawianą w ogrodach. Suszona lawenda ma wiele zastosowań, a jej piękny zapach utrzymuje się nawet w suszu.

Dla zachowania pełni wartości lawendy ważny jest prawidłowy proces suszenia. Dla zachowania jej jak największego aromatu należy ściąć ją w odpowiednim momencie. Zazwyczaj można to dostrzec po nabrzmiałych kielichach i po otwieraniu się pączków. Na gałązkach mogą zaczynać pojawiać się kwiaty.

Naturalne suszenie lawendy

Najlepszym sposobem na suszenie lawendy jest suszenie naturalne. Zazwyczaj ścięte kwiatostany lawendy układa się w pęczki i wiąże na przykład gumką recepturką. Tak przygotowaną lawendę rozwiesza się w przewiewnym i suchym miejscu. Nie powinna doświadczać zbyt wysokich temperatur.

Suszenie lawendy na otwartym słońcu

Suszenie lawendy na otwartym słońcu może powodować utratę jej aromatu. Ucierpiałby na tym również jej intensywny odcień.

Jak poznać, że lawenda została odpowiednio wysuszona?

Dobry stopień wysuszenia gwarantuje, że kwiaty będą się łatwo odrywać od łodygi. Jeśli warunki są sprzyjające, cały proces może potrwać około tygodnia.

Należy zwracać uwagę, czy lawenda jest całkowicie sucha. W przeciwnym wypadku, może pojawić się w niej pleśń.

Zastosowanie suszonej lawendy

Suszona lawenda ma wiele zastosowań. Najbardziej wartościową częścią lawendy są jej kwiaty, jednak z powodzeniem można wykorzystywać również liście i gałązki. Przewieszone w szafie może zapewniać ochronę przed molami. Na inne sposoby można wykorzystać ją m.in.:

  • do wykonania domowych odświeżaczy powietrza w saszetkach,
  • do domowych kosmetyków,
  • jako dodatek do kąpieli,
  • jako herbatę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.