Jak suszyć grzyby?

Grzybobranie to bardzo przyjemna forma spędzania czasu, a każdy znaleziony okaz cieszy. Kiedy już wrócimy z pełnymi koszami grzybów do domu, czasem pojawia się pytanie – jak ususzyć te grzyby?

Suszenie grzybów krok po kroku

W tym tekście chcemy opisać kilka możliwości na suszenie naszych zbiorów. Przede wszystkim, na początek pamiętajmy, że przed suszeniem grzyby należy dobrze oczyścić – nożykiem, szczoteczką lub wilgotną szmatką i pokroić na mniej więcej pół centymetrowe paski. Przed suszeniem grzybów nie myjemy w wodzie! A potem można już przystępować do suszenia grzybów.

Suszenie grzybów w suszarce elektrycznej

Pierwszym i najłatwiejszym sposobem jest suszenie w suszarce do grzybów, owoców i warzyw. Oczyszczone i pokrojone układamy równomiernie w koszach suszarki i włączamy nawiew. W zależności od rodzaju grzyba i jego wilgotności takie suszenie potrwa kilka godzin. Warto od czasu do czasu zmienić pozycje tacek oraz obrócić grzybki co sprawi, że proces suszenie będzie bardziej równomierny. Wadą tego sposobu jest to, że trzeba posiadać suszarkę. Dla osób, które często suszą warzywa, owoce i grzyby jest to rozwiązanie bardzo dobre, ale co w sytuacji, kiedy robi się to jednorazowo lub sporadycznie? Mamy również inne sposoby!

Suszenie grzybów w piekarniku

Suszenie w piekarniku – piekarnik posiada już raczej każdy użytkownik kuchni. Grzyby układamy równomiernie na blasze – najlepiej wyłożonej papierem do pieczenia. Ustawiamy temperaturę 50 stopni i zostawiamy uchylone drzwiczki piekarnika, żeby para wodna miała ujście. W ten sposób suszymy grzyby do kilku godzin, co jakiś czas je odwracając.

Suszenie grzybów na sznurku

Kolejnym sposobem to tradycyjny już sposób suszenia na sznurku. Najczęściej wykorzystujemy go będąc np. na wakacjach bez dostępu do piekarnika. Pokrojone w paski grzyby nawlekamy na długą nitkę lub cienki sznurek zostawiając między nimi niewielkie odstępy – tak by się nie stykały. Takie „grzybowe korale” wieszamy w okolicy źródła ciepła – np. kaloryfera lub innego grzejnika, albo, jeśli pogoda nam sprzyja, na słońcu. Ten sposób suszenia jest bardziej czasochłonny, trzeba również zwracać uwagę na to, by grzyby nam nie zaczęły pleśnieć jeśli temperatura spadnie.

Zobacz też: Jak suszyć miętę?

Jak przechowywać ususzone grzyby?

Wysuszone grzyby najlepiej przechowywać w szklanym słoju. W zimie będą wspaniałym i niezwykle aromatycznym przypomnieniem jesieni, a także pysznym składnikiem zup, sosów i innych potraw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.