Jak obrać migdały?

Migdały warto mieć zawsze pod ręką. Są one często używane w słodkich i słonych przepisach, ale także są świetną przekąską i smaczną dekoracją  wielu posiłków. Doskonale nadają się również do domowej produkcji mleka migdałowego.

Niektórzy fani migdałów wolą spożywać migdały z jasnobrązową skórką, ale są  tez tacy, dla których obieranie migdałów jest konieczne. Jak obrać migdały domowym sposobem? To bardzo prosta czynność.

Jak obierać migdały krok po kroku

Umieść mały rondelek z wodą na dużym ogniu, aż się zagotuje. Dodaj migdały i gotuj przez 1 minutę. Nie przekraczaj tego czasu, gdyż migdały zmiękną. Następnie wystudź je tak, aby dały utrzymać się w dłoni. Osusz migdały ręcznikiem papierowym. Skórki powinny być lekko pomarszczone. Delikatnie wyciśnij migdały i wysuń je ze skorki. Nie naciskaj zbyt mocno, gdyż migdały mogą wyskoczyć na koniec kuchni, co jest zabawne, ale mało praktyczne. Po zdjęciu skórek pozwól migdałom całkowicie wyschnąć. Skórki możesz wyrzucić.

Jak obierać migdały na zimno?

Najłatwiejszym sposobem obrania migdałów jest pozostawienie ich w wodzie na noc. Umieść migdały w dużej misce i zalej wodą tak, aby pokryła migdały. Rano wyjmij migdały z wody, osusz je, a następnie po prostu zsuń skórkę palcami. Powinna zejść bez problemu.

Dlaczego warto zdejmować skórkę z migdałów?

Namoczone i obrane migdały są lepsze niż migdały surowe, w skórce czy prażone. Skórka na migdałach utrudnia bowiem trawienie.Dodatkowo skórka zawiera składniki, które mogą utrudniać wchłanianie niektórych składników odżywczych, takich jak wapń, żelazo, cynk i magnez.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.