Jak obrać krewetki?

Owoce morza są coraz popularniejszym przysmakiem w Polsce. Niestety, wciąż wiele osób ma kłopot z ich prawidłowym przygotowaniem do spożycia. Funkcjonuje na ten temat wiele mitów, które mogą nawet skutecznie zepsuć smak potrawy i odebrać całą przyjemność z przyrządzenia dania. Szkoda byłoby marnować tak smakowite kąski, dlatego z pomocą, jak prawidłowo obrać krewetki, przychodzi poniższy poradnik.

Oczyszczanie krewetek

Obieranie krewetek najlepiej jest zacząć od umycia ich pod zimną wodą. Następnie przechodzimy do usunięcia głów skorupiaków. Nie jest to obowiązkowe – niekiedy pozostawia się je w ramach utrzymania konwencji estetycznej podania. Nie wpływa to także na smak potrawy. Bez względu na to, jak postanowimy, pozbycie się pancerzyka jest już konieczne. Ze względu na pierścieniową budowę, wszystkie fragmenty pancerza stykają się po stronie brzusznej krewetki. Najlepiej więc zacząć od tego miejsca. Wystarczy lekko podważyć je palcami, a wyjątkowo łatwo i w całości odchodzi od mięsa skorupiaka. Najczęściej wraz z pancerzem odchodzą także i odnóża – jeśli tak się nie stało, zalecane jest pozbycie się ich w podobny sposób.

Obieranie krewetki z głowy i ogona

Ogon, podobnie jak i głowę, można zachować, jeśli wpisuje się to w konwencję podania przysmaku. W takiej wersji najlepiej wyglądają krewetki świeże – w przypadku mrożonych najlepiej jest odciąć wszelkie dodatkowe elementy, które nie będą spożywane. Nie ma przy tym znaczących różnic, dotyczących tego jak obrać krewetki mrożone. W niektórych przypadkach pozostawia się ogon wraz z końcową częścią pancerzyka, aby danie „lepiej prezentowało się” na talerzu.

Kolejnym krokiem jest usunięcie jelit skorupiaków. Jeśli zostaną pozostawione, nadadzą potrawie gorzki, nieprzyjemny, posmak. Należy rozciąć część brzuszną krewetki, a następnie, delikatnie rozchylając wnętrze usunąć ciemną żyłkę – to właśnie jest jelito zwierzęcia. Warto do tego użyć wykałaczki lub pęsety. W przypadku przerwania jelita, koniecznie jest usunięcie jego fragmentarycznych części. Jeśli nie jesteśmy pewni czy całkowicie usunęliśmy wnętrzności, warto wypłukać miejsce nacięcia mięsa strumieniem wody pod niskim ciśnieniem. Rozcięta część powinna być w jasnym odcieniu – wszelkie ciemniejsze punkty mogą świadczyć o tym, że przerwane fragmenty jelita pozostały. Jeśli zdecydowaliśmy się pozostawić ogon krewetki wraz z tylną częścią pancerzyka, najpewniej końcówka jelita pozostanie w mięsie. Nie należy się tym jednak martwić – tak niewielkie elementy nie będą odczuwalne w smaku. Dodatkowo, osoba konsumująca śmiało może pozostawić tylną część krewetki na talerzu. W kilku prostych krokach zostały opisane wskazówki jak obierać krewetki – to naprawdę tylko tyle. Postępując zgodnie z instruktarzem możemy być pewni, że nie popełnimy błędów przy przygotowaniu skorupiaków oraz zaskoczymy gości oryginalną i smakowitą potrawą.

Ponadto odcięte głowy, ogony oraz zdjęte pancerzyki można wykorzystać w stworzeniu wyjątkowo aromatycznego wywaru; będą idealne jako baza do zup z kuchni dań azjatyckich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.