Czy wątróbkę można mrozić?

Wątróbka z cebulką ma zapewne tak samo wielu fanów, jak zdecydowanych przeciwników. Jeśli należysz do tych pierwszych, zapewne zdarzyło ci się zastanawiać, czy wątróbkę można mrozić? Zdarzają się sytuacje, kiedy mamy jej zbyt dużo na jeden posiłek, a jak wiadomo, surowych podrobów, nawet w lodówce, nie należy zbyt długo przechowywać.

Jak przygotować wątróbkę do mrożenia?

Niezależnie od tego, czy posiadamy wątróbkę wieprzową czy drobiową, możemy ja zamrozić i spożyć w późniejszym czasie. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach.  Jeśli chcemy zamrozić wątróbkę surową, powinniśmy ją oczyścić, ewentualnie pokroić i mrozić porcjami, w ilości, które po rozmrożeniu zostaną przygotowane i spożyte na jeden posiłek. Trzeba pamiętać, że wątróbka rozmrożona absolutnie nie nadaje się do ponownego zamrożenia.



Do zamrażarki wkładamy ją zapakowaną w szczelny pojemnik, albo jeszcze lepiej, specjalny woreczek foliowy do zamrażania żywności. Jeśli mrozimy w pojemniku, powinien być wypełniony wątróbką – pozostawienie powietrza spowoduje jej wysychanie. Aby tekstura mięsa uległa jak najmniejszej zmianie i wątróbka nie przypominała po rozmrożeniu kaszy, należy ją zamrozić w jak najniższej temperaturze, a następnie rozmrażać powoli, w lodówce.

Zobacz też: Czy można mrozić cukinie?

Mrożenie wątróbki po obróbce termicznej

Czy można zamrozić gotowe danie z wątróbki? Doświadczenie mówi, że można, jednak smak i aromat potrawy po rozmrożeniu może być mniej intensywny. Zmianie może ulec także tekstura mięsa. Nie ma jednak przeciwwskazań, żeby tak przygotowaną i zamrożoną wątróbkę po rozmrożeniu zużyć  do przygotowania pasztetu czy farszu na pierogi. Jeśli więc zastanawiacie się czy smażoną wątróbkę można mrozić to owszem, można, natomiast należy liczyć się z tym, że utraci ona część walorów smakowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.