Jak gotować bób? Gotowanie bobu krok po kroku

Zamierzasz gotować bób? Dowiedz się, ile czasu to robić, aby go nie rozgotować. Bób jest rośliną strączkową, znaną i lubianą już od starożytności. Oprócz walorów smakowych, jest też bardzo zdrowym warzywem, które zawiera mało tłuszczu, a dużo białka, dlatego mogą go jeść osoby dbające o ilość spożywanych kalorii. Sezon na bób jest dość krótki, dlatego warto jeść bób, kiedy jest najświeższy i najpyszniejszy, czyli na przełomie lipca i sierpnia.

Gotowanie bobu

Bób najlepiej kupować świeży, na targu lub ryneczku na wagę. Zazwyczaj jest świeższy, niż ten sprzedawany w woreczkach strunowych.
Idealny bób powinien mieć jasnozielony kolor, bez ciemnych plam, bez mocnego wyczuwalnego zapachu. Im świeższy bób tym jędrniejsza skórka, jeśli skóra jest pomarszczona i widocznie gruba, oznaczać to może, że bób jest już stary. Młody bób można jeść razem ze skórą, która jest bogata w witaminy i minerały.

Zobacz też: Czy bób można mrozić?

Jak gotować bób?

Ważna informacja na początek. Bobu nie można spożywać surowego.

Gotowanie bobu jest bardzo proste. Na początek, myjemy bób pod zimną bieżącą wodą, w tym czasie gotujemy w garnku wodę, dodajemy łyżeczkę cukru i soli, opłukany bób dodajemy do wrzątku. Do ugotowania 1 kilograma bobu, powinno się użyć około 2 litry wody. Gotujemy na małym ogniu z przykryciem, co jakiś czas lekko mieszając

Ile gotować bób?

Na pytanie ile gotować bób nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to przede wszystkim od naszych preferencji, a również od tego, czy bób jest młody.
Młody bób będzie gotowy już po 6-7 minutach, starszy gotujemy do 20 minut.Po ugotowaniu przelewamy bób przez sitko i płuczemy zimną wodą. Bób jest gotowy do spożycia.

Bób można jeść na wiele sposobów. Można do gotowego bobu dodać odrobinę masła, soli i koperku i zjeść jako danie główne, może też się wkomponować do dania jako dodatek zamiast sałatki. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.