Historia Pizzy

Historia pizzy jest delikatnie rzecz ujmując długa. Wiele cywilizacji na przestrzeni stuleci wyrabiało ciasto i piekło placki, które dziś moglibyśmy uznać za pizzę. Począwszy od Greków i Egipcjan, poprzez Persów, aż po Indian, wszyscy oni wypiekali płaskie chlebki stanowiące podstawę dla dodatków z mięsa i warzyw. Do dziś rozkoszując się smakami kuchni wschodnich spożywamy naan, który przypomina ciasto pizzy, a przecież nie zmienił postaci od przeszło tysiąca lat.

Trudno zatem określić jedno miejsce, w którym narodziła się pizza. Możemy starać się wskazać jej prekursorów ale nie sposób stwierdzić, która z nacji przysporzyła pizzy współczesnego charakteru. Z niewiedzy tej korzystają mieszkańcy słonecznej Italii utrzymując jakoby pizza przyszła na świat w Neapolu. Nie można jednak zaprzeczyć, że tam właśnie po raz pierwszy użyto słowa pizza. Z początku była daniem biednych. Zdobywając jednak coraz większe powodzenie, jako danie proste ale sycące i smaczne w 1738 roku doczekała się powstania pierwszej pizzerii. Zakład przyjął nazwę Antica Pizzeria Port’Alba.

Ponad 150 lat później na cześć włoskiej królowej Włoch, Margherity z Sabaudii Rafaele Esposito stworzył pizzę, którą zamawiać możemy do dziś. Reprezentującą barwy Italii dzięki plastrom pomidorów, mozzarelli i listkom bazylii Margheritę. To naturalnie piękna legenda, choć koincydencja związana z pobytem króla Umberto I i królowej Margherita w Neapolu w 1889 dozwala uwierzyć w to przesłanie.

Niezależnie od legendy od tego mniej więcej czasu rozpoczęła się historia nowożytnej pizzy. Co ciekawe, aż do lat czterdziestych XX wieku, poza Neapolem i jego okolicami pizza nie była w szczególny sposób popularna.

Kariera pizzy jednak lada chwila miała się rozwinąć. Emigranci przybywający masowo do Stanów Zjednoczonych tęskniąc za znajomymi smakami zaczęli wypiekać pizzę, która szybko zdobyła uznanie amerykanów. Pierwszą pizzerią w Stanach była G.Lombardi’s na Spring Street na Manhattanie. Warto dodać, że choć nie ma już tego samego pieca do wypieku pizzy, G.Lombardi’s stale na Manhattanie działa.

Pizza stała się bardzo popularna, a liczba jej odmian i rodzajów stale rosła. Szybko zaprzestano traktować pizzę, jako włoski posiłek, a zaczęto jako okazję do spotkania i niezobowiązującej przekąski.

Z Ameryki trafiła pizza z powrotem do Europy. Podobnie jak Myszka Miki i Ford przyjęła się i została bardzo szybko zaakceptowana. Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że była smaczna ale i dlatego, że była Amerykanką.

Materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.