Herbata – napój o wielu właściwościach

Herbata to nie tylko aromatyczny napój skutecznie łagodzący pragnienie, ale też prawdziwe bogactwo cennych składników, służących zdrowiu i urodzie! Coraz większą popularnością wśród konsumentów cieszy się herbata zielona, ale doceniana jest też biała i czerwona. Nic dziwnego, każda z nich ma wyjątkowe właściwości, wspaniały aromat i doskonały smak!

Zielona herbata – samo zdrowie

Zielona herbata powstaje z liści, które po zerwaniu natychmiast poddaje się suszeniu, nie dopuszczając do ich wcześniejszej fermentacji. Dzięki temu listki zachowują swoje cenne substancje, a smak naparu jest łagodniejszy niż w przypadku innych rodzajów herbaty. Zielona herbata zawiera mniejsze ilości kofeiny oraz garbników, ale stanowi bogate żródło flawonoidów (głównie katechin), będących skutecznymi przeciwutleniaczami, witamin i mikroelementów. Składnikom zielonej herbaty przypisuje się działanie prozdrowotne, takie jak:

  • oczyszczanie organizmu z toksyn
  • spowolnianie procesu starzenia się organizmu
  • powstrzymywanie rozwoju niektórych schorzeń jak choroba Alzheimera i Parkinsona
  • zapobieganie rakowi piersi i rakowi prostaty
  • zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby serca

Lecznicze właściwości zielonej herbaty wykorzystuje przemysł farmaceutyczny. Produkty zawierające wyciąg z zielonej herbaty (na przykład maści) stosuje się w leczeniu chorób grzybiczych oraz owrzodzeń. Natomiast branża kosmetyczna docenia jej zalety przy produkcji kosmetyków przeciwstarzeniowych. Na rynku dostępne są kremy, balsamy i toniki, zawierające wyciąg z zielonej herbaty, których regularne stosowanie poprawia kondycję skóry i spowalnia proces jej starzenia.

Jak zaparzyć zieloną herbatę?

Aby napar zachował cenne właściwości ważna jest temperatura wody i czas parzenia. Jedna łyżeczkę listków zielonej herbaty należy zalać gorącą wodą o temperaturze 70- 80 stopni, przykryć i zostawić na około 5 minut. Niektóre gatunki zielonej herbaty można zaparzać nawet trzykrotnie. Napar z pierwszego parzenia ma właściwości pobudzające, kolejny podziała uspokajająco.

Biała herbata – delikatność smaku

Biała herbata powstaje z młodych pączków, zanim jeszcze zdążą się one rozwinąć. Zbiera się je tylko wiosną, następnie podgrzewa parą wodną, by powstrzymać działanie enzymów, po czym poddaje naturalnemu suszeniu. Susz ma charakterystyczny srebrny odcień. Biała herbata stanowi bogate źródło flawonoidów i innych substancji korzystnie wpływających na zdrowie człowieka. Napar ma jasnożółty kolor,, bardzo delikatny smak i wykazuje następujące działanie:

  • działa antybakteryjnie
  • zwiększa odporność organizmu
  • dobrze wpływa na pamięć
  • pomaga w regeneracji komórek skóry
  • wspomaga terapię cukrzycy
  • sprzyja odchudzaniu

Jak zaparzyć białą herbatę?

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów herbat, tak i tu ważna jest temperatura wody i czas parzenia. Listki należy zalać gorącą wodą o temperaturze około 85 stopni, przykryć i odstawić na około 10 minut. Dopiero po tym czasie biała herbata rozwija pełnię smaku i aromatu.

Czerwona herbata – sojusznik w walce z nadwagą

Czerwona herbata (odmiany Pu-erh, Oolong, Puszong) powstaje w wyniku poddania listków lekkiej fermentacji. Proces ten przerywa się, gdy końcówki listków staną się czerwone. Odmiana Pu-erh po fermentacji musi jeszcze dojrzewać w określonych warunkach. Najwyższej jakości czerwona herbata może leżakować nawet 50 lat (co wpływa na jej wysoką cenę). Napar z czerwonej herbaty ma intensywny smak i zapach, zawiera znaczne ilości mikroelementów kofeiny, enzymów i polifenoli, które przyspieszają zamianę tłuszczu w energię, przez co działają odchudzająco (za najskuteczniejszą w procesie odchudzania uznawana jest herbata Pu-erh). Ponadto składniki czerwone herbaty:

  • obniżają poziom złego cholesterolu LDL
  • normalizują ciśnienie
  • działają moczopędnie
  • pobudzają mikrokrążenie
  • sprzyjają trawieniu i spalaniu tłuszczu
  • pomagają zwalczać infekcje
  • łagodzą skutki spożycia alkoholu

Jak zaparzać czerwoną herbatę?

Suszone listki należy zalać wodą o temperaturze 90 stopni, przykryć, odstawić na około 5 minut. Do czerwonej herbaty w żadnym wypadku nie dodaje się cukru, może on bowiem zniszczyć niektóre jej prozdrowotne właściwości. Napar najlepiej pić pół godziny przed każdym posiłkiem.

Podsumowując: herbata to napój o wielu zaletach, a jej regularne picie w połączeniu ze zbilansowaną dietą, zdrowym stylem życia i aktywnością fizyczną sprzyja dobremu samopoczuciu i ma korzystny wpływ na wygląd. Warto sięgać po herbaty liściaste, ponieważ zawierają susz najwyższej jakości, a unikać na ogół gorszych jakościowo herbat ekspresowych w torebkach..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.