Dietetyk kliniczny – czym się charakteryzuje?

Dietetyka to bardzo szeroka dziedzina, w związku z czym wyodrębniły się w jej ramach różnego rodzaju specjalizacje. Jedną z nich jest dietetyk kliniczny zajmujący się sposobem odżywiania osób, które w danym momencie życia przechodzą przez jakąś chorobę. Taki specjalista posiada dogłębną wiedzę na temat tego jak powinno wyglądać żywienie pacjenta na danym etapie rozwoju schorzenia, tak aby dieta wspomagała powrót do zdrowia. Niezbędna jest zatem znajomość funkcjonowania nie tylko samego układu pokarmowego, ale przede wszystkim zależności między nim a innymi układami w ciele człowieka. Czym jeszcze zajmuje się taka osoba?

Dietetyk kliniczny – na czym polega jego praca?

Osoba wykonująca ten zawód pomaga zarówno pacjentom cierpiącym na poważne choroby, takie jak nowotwory, jak i zmagającym się z lżejszymi schorzeniami, jednak o przewlekłym charakterze. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wiele dolegliwości wymaga zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych, co może stanowić trudność dla znacznej części chorych. Dietetyk kliniczny wie w jaki sposób zaplanować dietę, tak aby nie przyczyniała się ona do rozwoju schorzenia.

Wizyta opiera się na przeprowadzeniu wywiadu żywieniowego oraz ustaleniu z jakimi problemami zdrowotnymi zmaga się pacjent. W niektórych przypadkach, jeśli objawy nie są jednoznaczne, specjalista może zalecić wykonanie dodatkowych badań, tak aby potwierdzić lub wykluczyć daną jednostkę chorobową.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat pracy dietetyka klinicznego?

Gdy uda się już ustalić rodzaj schorzenia, specjalista przygotowuje plan żywieniowy na kolejne tygodnie. Oprócz tego, przekazuje pacjentowi informacje na temat tego jakich produktów powinien unikać lub całkowicie wyeliminować z jadłospisu, a po jakie należy sięgać częściej. Z usług dietetyka klinicznego najczęściej korzystają osoby, które zmagają się z takimi dolegliwościami jak insulinooporność, cukrzyca, niedoczynność lub nadczynność tarczycy czy Hashimoto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.