Po czym poznać dobre sushi?

Restauracje serwujące sushi różnią się od siebie znacząco jakością potraw i ich ceną. Skąd wiedzieć, czy danie, które właśnie zamówiliśmy zasługuje na swoją cenę?

Przede wszystkim – świeżość

Sushi to potrawa charakterystyczna, szczególnie w Europie, z uwagi na to, że rzadko spożywa się tutaj ryby w postaci surowej. W tej potrawie natomiast surowy łosoś, tuńczyk, węgorz czy owoce morza, to niemal najważniejszy składnik większości rodzajów rolek. Nie ulega wątpliwości, że składniki do sushi powinny być sprowadzane od najlepszych, certyfikowanych dostawców, którzy systematycznie badają ryby wysyłane na sprzedaż do spożycia na surowo. Nie zawsze gość restauracji ma możliwość zweryfikowania dostawcy, jednak zawsze może upewnić się, czy podawana mu rolka jest świeża. Idealnie, jeśli ma szansę zobaczyć, jak jest przygotowywana przez sushi mastera. Zawsze jednak należy sprawdzić świeżość ryby po prostu ją wąchając przed spożyciem. Niedopuszczalny jest charakterystyczny „rybi” zapach świadczący o zepsuciu. Ryba serwowana w sushi powinna mieć zapach świeżego mięsa i tłuszczu, który jest znakiem, że została złowiona niedawno i przechowywana oraz transportowana w prawidłowych warunkach.

Sushi jest dobre wtedy, kiedy wszystkie jego składniki są świeże. Jest to potrawa, która w zasadzie wszędzie na świecie będzie smakowała bardzo podobnie, jeśli zostanie przyrządzona wedle ścisłych, japońskich reguł, z których najważniejsza to właśnie bezwzględna świeżość. Nie używa się do niej żadnych przypraw, oprócz sosu sojowego i wasabi, które jednak dozuje sam konsument, a zatem nie jest tak, jak w przypadku polskiego bigosu – który pomimo podobnych użytych składników w każdym domu smakuje inaczej.

Co jeszcze ma znaczenie w sushi?

Z racji tego, że składniki wykorzystywane w sushi mogą się różnić nieznacznie w zależności od restauracji, warto skupić się na innych czynnikach, które sprawią, że sushi w naszych oczach wyda się bardziej autentyczne od innych. To przede wszystkim cena. Tuńczyk, łosoś czy węgorz albo owoce morza z górnej półki jakościowej, czyli pochodzące z zimnych północnych mórz i z hodowli o warunkach zbliżonych do naturalnych kosztują sporo, co przekłada się na ich wyższą cenę w restauracji. Nie warto kierować się oszczędnością, gdyż bardzo tanie sushi prawdopodobnie są kiepskiej jakości. Z drugiej jednak strony, nie można przepłacić – ponieważ sztuczne podbijanie cen nie leży w gestii żadnego pasjonata sushi i restauratora.

Jeśli sushi przyrządzane jest przez prawdziwego sushi mastera z wieloletnim doświadczeniem, jakiego ma na przykład Nobu Restaurant w Warszawie, restauracja nie omieszka się tym pochwalić, ponieważ jest to powód do dumy. Wybierając lokal o umiarkowanym zakresie cen, ale dysponujący prawdziwym sushi masterem, możesz mieć pewność, że Twoje sushi zostanie przyrządzone zgodnie z japońską sztuką kulinarną – czyli maksymalnie świeżo, do bólu starannie i precyzyjnie jak od linijki! To właśnie po tym najlepiej poznać doskonałej jakości sushi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.