Cytrulina – co daje? Dawkowanie i opis odżywki

Cytrulina od dawna jest jednym z najbardziej popularnych suplementów przedtreningowych stosowanych przez sportowców. Znają ją zarówno zawodowcy, jak i osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z szeroko pojętą aktywnością. Ma ona jednak o wiele więcej zastosowań, ponieważ oprócz zwiększania wydolności, reguluje ciśnienie krwi i skutecznie poprawia jakość życia. Czym więc jest ta substancja i jaki wpływ ma na nasz organizm?

Cytrulina jako substancja

Cytrulina to związek chemiczny z grupy aminokwasów niebiałkowych. Obok argininy i ornityny bierze udział w cyklu mocznikowym,  w wyniku którego amoniak, dwutlenek węgla i asparginian są przetwarzane w mocznik. Jest więc bardzo istotna w procesie oczyszczania organizmu z niechcianych substancji. Dodatkowo powoduje wytwarzanie w organizmie argininy, która z kolei wytwarza tlenki azotu.

Dawkowanie

Najlepszym naturalnym źródłem cytruliny jest arbuz, w 100 g owocu znajduje się 300 mg cytruliny, co oznacza, że należałoby zjadać 1,5-2 kg arbuza każdego dnia, by wypełnić zapotrzebowanie. Mogłoby być to nieco uciążliwe, więc zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są gotowe suplementy, w których substancja występuje w formie L-cytruliny lub jabłczanu cytruliny. Wyniki aktualnych badań podają, że dzienna dawka czystej cytruliny powinna mieścić się w zakresie 4-6 g lub 8-10 g jabłczanu cytruliny. Warto również do jej suplementacji włączyć 2g argininy, ponieważ synergistyczne działanie tych dwóch aminokwasów powoduje dotlenienie i ukrwienie tkanki mięśniowej, co przekłada się na wyniki siłowe oraz jeszcze lepszą regenerację. W odpowiednich ilościach substancja ta jest całkowicie bezpieczna dla człowieka, badania pokazują, że przyjęcie nawet 15 g cytruliny nie przynosi niepożądanych efektów. Warto jest obserwować reakcje organizmu na daną ilość, ponieważ na tej podstawie można zmniejszać lub zwiększać dawkę. Przyjmowanie każdego suplementu najlepiej jest jednak skonsultować z lekarzem, bądź trenerem, który dobierze odpowiednią ilość substancji indywidualnie w zależności od poziomu aktywności fizycznej, wieku i masy ciała. W przypadku cytruliny jest to szczególnie ważne u osób zmagających się ze schorzeniami układu krążenia.

Kiedy suplementować cytrulinę?

Suplement ma działanie niemal natychmiastowe. Optymalny czas przyjęcia przed treningiem to 20-40 minut. Najlepsze efekty daje jej regularna i długotrwała suplementacja. Nie należy jednak traktować cytruliny jedynie jako przedtreningówkę, posiada ona bowiem wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia człowieka. Można stosować ją w dni nietreningowe, ale jej korzystne działanie mogą wykorzystywać także osoby nie uprawiające żadnego sportu.

Co daje cytrulina?

Biorąca udział w Cyklu Krebsa cytrulina ma przede wszystkim działanie detoksykujące. Pozwala zneutralizować szkodliwe substancje, takie jak amoniak oraz kwas mlekowy, dzięki czemu zmniejsza odczuwalność zakwasów i zmęczenie treningowe. Oprócz działania oczyszczającego cytrulina daje o wiele więcej korzyści. Przede wszystkim bierze udział w produkcji tlenku azotu, który rozszerza naczynia włosowate. Prowadzi do „pompy mięśniowej”, czyli do lepszego ukrwienia i dotlenienia mięśni podczas aktywności, ich bardziej zoptymalizowanego działania, a po treningu, do szybszej i bardziej efektywnej regeneracji.  Ma ona działanie prozdrowotne nie tylko dla sportowców, ale dla każdego i w każdym wieku. Pozytywnie wpływa na działanie układu sercowo-naczyniowego,  zmniejsza także tempo odkładania się cholesterolu. Badania pokazują również, że suplement ten przyjmowany przed stosunkiem płciowym skutecznie pomaga zmniejszyć zaburzenia erekcji.

Czy warto suplementować?

Jak najbardziej warto! Cytrulina to suplement mający bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jej stosowanie może w znaczący sposób polepszyć jakość życia, poprawić ogólne zdrowie i samopoczucie, a dodatkowo świetnie sprawdza się jako przedtreningówka. Najważniejsze jest jednak to, że to wyjątkowo prozdrowotna i bezpieczna substancja, której stosowanie nie niesie za sobą żadnych poważnych skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.