Ashwagandha – czym jest i jak wpływa na organizm?

Ashwagandha jest rośliną używaną od tysięcy lat w medycynie ajurwedyjskiej. Znana jest również pod nazwami: żeń szeń indyjski, witamina ospała czy śpioszyn lekarski. Jest to niewielki krzew z kwiatami w kształcie dzwonków. W lecznictwie naturalnym używany jest jest przede wszystkim korzeń rośliny ale także kwiaty, owoce, ziarna i liście. W naszym kraju roślina ta stała się popularna dopiero kilka lat temu i wciąż zyskuje nowych miłośników. Pozytywne działanie na ludzki organizm oraz szereg prozdrowotnych właściwości powoduje, że coraz więcej osób sięga po tę substancję.

Ashwagandha i zawarte w niej substancje aktywne

W każdej z części rośliny występuje wiele związków chemicznych, które oddziałują na nasz organizm. Są to w szczególności witanolidy, które działają przeciwbakteryjnie oraz antyseptycznie a do tego obniżają ciśnienie krwi. W skład ashwagandhy wchodzą również alkaloidy oraz sitoinozydy, które wykazują działanie przeciwstresowe oraz antyoksydacyjne. Do tego dochodzą również flawonoidy ograniczające wzrost patogennych mikroorganizmów.

Działanie ashwagandhy

Ashwagandha jest to substancja pochodzenia naturalnego, która normalizuje procesy fizjologiczne organizmu. Pozytywnie działa na siły witalne a więc na ogólną kondycję umysłu oraz ciała. Polecana jest szczególnie osobom aktywnym fizycznie, które pragną wzmocnić swoją kondycję. Korzeń rośliny wykorzystywany jest do poprawy pracy mózgu, kojarzenia oraz wspomagania pamięci. Ashwagandha ma działanie antystresowe. Jest świetnym produktem dla osób, które zmagają się z problemami natury psychicznej. Przywraca dobry nastrój a także pomaga zwalczyć przygnębienie. Roślina poprawia jakość snu, dlatego można ją stosować w przypadku bezsenności. Zdecydowanym plusem jest to, że nie uzależnia i można stosować ją zamiast leków nasennych.

Działanie ashwagandhy przy cukrzycy a także chorobach nowotworowych

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, witanolidy obecne w liściach oraz korzeniu rośliny mogą hamować wzrost nowotworów takich jak rak piersi, jelita grubego, trzustki czy płuc. Oprócz tego wykazują działanie cytostatyczne, przeciwbakteryjne a także antymitotyczne. Suplementy diety z ashwagandhą skutecznie wspomagają pacjentów będących w trakcie trwania chemioterapii.

Ashwagandha charakteryzuje się tym, że obniża poziom cukru we krwi. Roślina ta zawiera regulator poziomów glukozy we krwi a ekstrakt z korzeni i liści normalizuje jej poziom w moczu

Popularność ashwagandhy wśród sportowców

Wysoka popularność wiąże się z pozytywnym działaniem na ogólną wydolność organizmu. Regularne spożycie zwiększa masę a także siłę mięśni, dzięki czemu uznawana jest za naturalny stymulator testosteronu. Ponadto ashwagandha znacznie przyśpiesza regenerację tkanki mięśniowej po treningu oraz pomaga zwiększyć tolerancję organizmu na wysiłek fizyczny.

Jak ashwagandha działa na nasze libido?

Zdecydowanie działa korzystnie, zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Reguluje gospodarkę hormonalną, zwiększa płodność oraz poprawia jakość nasienia.

Stosowanie ashwagandhy, przeciwskazania oraz skutki uboczne

W celu zaopatrzenia się w dobrej jakości preparaty z ashwagandhą, warto odwiedzić sprawdzone sklepy z suplementami, np. Sklep Życia.

Podczas stosowania należy przede wszystkim robić to zgodnie z zaleceniami producenta. W celu zauważenia efektów, należy przyjmować ją przez okres nie krótszy niż 8 tygodni. W trakcie zażywania ashwagandhy nie należy spożywać alkoholu.

Ashwagandha nie powinna być zażywana przez ciężarne oraz karmiące piersią kobiety. Trzeba również uważać w przypadku łączenia jej z lekami nasennymi czy uspokajającymi, bowiem może nasilać ich działanie.

Najczęstszymi skutkami ubocznymi są wymioty, nudności a także dolegliwości ze strony żołądka czy jelit.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.