Jak wygląda masaż leczniczy?

Masaż leczniczy, jak sama nazwa wskazuje, stosowany jest, by pomóc w wyleczeniu danej dolegliwości. Nacisk wywierany na ciało pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe, a także poprawić funkcjonowanie układu mięśniowego i kostnego. Może on być także przyjemną formą relaksu. Wybór odpowiedniego rodzaju masażu leczniczego powinien jednak należeć do specjalisty po dokładnej analizie pacjenta.

Kiedy jest potrzebny masaż leczniczy?

Masaż leczniczy stosuje się w przypadku wystąpienia bólów stawów, bólów kręgosłupa, bólów pleców, dysfunkcji układu ruchu, leczenia pourazowego, leczenia wad postawy, przy wspomaganiu leczenia niewydolności oddechowej i chorób układu nerwowego, a także przy zmęczeniu i zakwaszaniu mięśni. Pracownik ośrodka rehabilitacji specjalistycznej ALTO w Gdańsku tłumaczy: „Podstawą wykonywania masażu leczniczego jest właściwa wiedza dotycząca anatomii i fizjologii człowieka, dlatego niezbędne jest korzystanie z wykwalifikowanych rehabilitantów”.

Masaż klasyczny i segmentarny oraz terapia powięziowa

Masaże lecznicze można podzielić na kilka rodzajów. Na masaż klasyczny składa się głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, wałkowanie i oklepywanie poszczególnych partii ciała. Czas jego trwania sięga od kilkunastu minut do godziny. Masaż segmentarny stosuje się w sytuacjach, gdy klasyczny masaż nie przyniósł pożądanych rezultatów. Składa się on z wielu chwytów, podczas których kręgosłup jest delikatnie masowany z dołu do góry. Zazwyczaj trwa to 20-30 minut. Nowoczesną formą fizjoterapii stosowaną w leczeniu bólu mięśni i stawów jest terapia powięziowa, która opiera się o koncepcję taśm anatomicznych złożonych z powięzi i mięśni podtrzymujących i regulujących ruch ciała. Masaż polega na poruszaniu poszczególnych części ciała podczas świadomej współpracy z pacjentem oraz budowaniu nowych wzorców ruchowych.

Drenaż limfatyczny i masaż tkanek głębokich

Masaż uciskowy zwany drenażem limfatycznym ma na celu usprawnienie przepływu krwi oraz limfy, co zniweluje bóle i zredukuje obrzęki. Polega on na pocieraniu i uciskaniu skóry w technikach umożliwiających przepchanie nagromadzonej limfy. Wykonywany jest manualnie poprzez okrężne ruchy dłoni lub w sposób mechaniczny za pomocą specjalistycznego aparatu. Przepływ limfy następuje wtedy przez wpuszczanie i wypuszczanie powietrza do specjalnych mankietów. Masaż tkanek głębokich jest delikatny i przebiega w wolnym tempie. Jego celem jest zmniejszenie napięcia mięśni i ich rozluźnienie, a także zwiększenie płynności ruchów. W tym celu masażysta używa łokci, przedramion i palców z wyłączeniem kciuków.

Materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.