Technologie cyfrowe w stomatologii

We współczesnych gabinetach stomatologicznych technologia cyfrowa staje się już standardem. Doskonałym przykładem na to jest powszechne wykorzystywanie systemu CAD/CAM w protetyce. Jego zastosowanie pozwala w znacznym stopniu usprawnić i przyspieszyć pracę specjalistów, a pacjentom gwarantuje wysoce zadowalający efekt zabiegów stomatologicznych.

Nowoczesna stomatologia

Współczesna stomatologia podąża za potrzebami i oczekiwaniami pacjentów. Obecnie oczekujemy bowiem zarówno wysokiej skuteczności, jak i dużej estetyki efektów zabiegów stomatologicznych. Jednym słowem – bardzo zależy nam na tym, aby nasze uśmiechy były zdrowe i naturalnie piękne. Stąd w nowoczesnych i profesjonalnych gabinetach możemy korzystać z usług, jakie oferuje nam stomatologia cyfrowa 3D.

Na czym polega stomatologia cyfrowa 3D?

Jednym z działów stomatologii jest protetyka, w ramach której specjaliści odtwarzają pierwotne warunki zgryzowe, występujące na skutek utraty zębów naturalnych lub ich masywnego uszkodzenia. Obecnie wykonanie bardzo precyzyjnych i wysoce estetycznych prac protetycznych nie stanowi już problemu, a to wszystko jest możliwe dzięki wykorzystaniu system CAD/CAM, reprezentującego technologię 3D.

System CAD/CAM umożliwia tworzenie uzupełnień brakujących zębów takich jak np. mosty, a także prac protetycznych, mających na celu odbudowę utraconych tkanek zęba takich jak korony, licówki czy wypełnienia inlay, onlay i overlay.

System CAD/CAM

System CAD/CAM to system komputerowy, który służy do projektowania oraz wytwarzania obiektów. Jest on szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu, nie tylko w medycynie. Korzystają z niego także specjaliści w branży budowlanej, elektrycznej czy hutniczej.

CAD to skrót oznaczający projektowanie wspomagane komputerowo (z języka angielskiego Computer Aided Design). CAM zaś to skrót od komputerowego wspomagania wytwarzania (Computer Aided Manufacturing).

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Unimedex w Szczecinie: „System CAD/CAM umożliwia projektowanie, a następnie wytwarzanie zaprojektowanych obiektów. Co istotne – czas trwania całego procesu jest krótki, a jego przebieg komfortowy dla pacjenta. Tworzenie prac protetycznych przy użyciu technologii cyfrowej odbywa się bez nieprzyjemnego pobierania wycisku oraz bez wysyłania pracy do laboratorium protetycznego i oczekiwania na gotowy produkt. Tradycyjny wycisk w technice CAD/CAM zastąpiono bowiem wyciskiem optycznym, który powstaje przy użyciu skanera wewnątrzustnego. Powstały w ten sposób wycisk odwzorowuje naturalne zęby pacjenta z niezwykłą dokładnością, a specjalne oprogramowanie pozwala na zaprojektowanie prac protetycznych z nieosiągalną dotąd precyzją”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.