Jak dbać o porządek w kuchni?

Jak dbać o czystość urządzeń kuchennych?

Wielu z nas ma niemały problem z utrzymaniem porządku w swoich kuchniach. Wszak tam spędzamy mnóstwo czasu przygotowując zdrowe posiłki na cały dzień. Jak mówi jednak stare przysłowie: nie tam jest czysto, gdzie dużo sprzątających, ale tam, gdzie mało brudzących. Warto pomyśleć nad użyciem tego w życiu codziennym. Jeśli wprowadzimy tę zasadę w naszym domu, to widmo „generalnych porządków” przestanie nas straszyć całymi nocami. Ale spokojnie! Na każdy brud jest metoda. Prawda jest jednak taka, że jeśli nawet osiągniecie bliski ideału stan wrażliwości na nieporządek, codzienne sprzątanie jest nieuniknione. Z drugiej zaś strony, efekty „delikatnego zapuszczenia” naszego gniazdka i późniejsze oczyszczanie „stajen Augiasza” bywa zaskakujące. Ze zdumieniem i uśmiechem na twarzach dowiadujemy się, że nie musimy skuwać glazury, nie potrzebujemy kupować nowej baterii wannowej, stara patelnia będzie nam służyć jeszcze przez kolejnych kilka lat i nie jedziemy do ikei po nowe meble. Od lat ludzie, z pokolenia na pokolenie, przekazywali swoje sposoby na skuteczne czyszczenie – zdradzamy je w tym rozdziale. Zacznijmy tę nierówną walkę z wszędobylskim brudem w naszych kuchniach.

Narzędzia kuchenne – jak o nie dbać? Jak czyścić?

W każdej kuchni podstawowym elementem jest zlewozmywak, który też najczęściej ulega zabrudzeniom. To właśnie z powodu jego częstego używania. Jak go czyścić? Jeśli jest stalowy nierdzewny to przecierajmy po każdym zmywaniu suchą ściereczką, bo woda może zostawić na jego powierzchni nalot z „kamienia”. Jeśli jednak zaniedbaliśmy sprawę i taki się pojawi potraktujmy go ciepłym roztworem octu lub kwasku cytrynowego. Co innego emalia na zlewozmywakach, która jest często dość nietrwała – łatwo się rysuje i ulega obtłuczeniom. Należy je myć myjką z detergentem i unikać szorowania oraz wrzucania naczyń do środka. Półśrodkiem jest nabycie ochronnej kratki plastykowej, ponieważ nie chroni ona boków zlewozmywaka. Wielu z nas sen z powiek zbierają również zakamieniałe baterie nad zlewozmywakami. Na szczęście ich sprzątanie to nic trudnego! Czyścimy je sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym. To świetna metoda, sprawdźcie sami!

Garnki, ruszty, brytfanny – ich mycie wcale nie jest trudne!

Naczynia ze szkła żaroodpornego, które w wielu kuchniach są bardzo popularne nie wolno szorować proszkiem, gdyż mogą ulec zniszczeniu. Najlepiej namoczyć ślady po przypalonej potrawie w wodzie z solą i detergentem i umyć ręcznie  miękkim zmywakiem. Nieco inaczej myjemy Garnki aluminiowe, które myje się proszkiem do zębów wymieszanym z octem na gęstą pastę. Następnie bardzo dokładnie myje się i spłukuje. Ruszty, na których stawia się garnki z potrawami na kuchence gazowej /także w piekarniku/, trzeba namoczyć na kilka godzin w ciepłej wodzie z detergentem, a potem wyszorować ryżową szczotką. Spłukać wodą z octem, wysuszyć i włożyć na miejsce. Brytafanny i patelnie należy jeszcze ciepłe posypać gruboziarnistą solą i oczyścić /ile się da/ zwilżonym papierem. Następnie zalać letnią wodą z detergentem i gdy przypalenia się odmoczą, umyć ostrym zmywakiem /oczywiście, jeśli nie są pokryte teflonem/. Na silniejsze zabrudzenia stosujemy wybielacz dostępny w sklepach chemicznych lub specjalny żel do piekarników.

Meble kuchenne? Najlepiej ze stali nierdzewnej!

Jak wiemy, kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Aby móc cieszyć się pełnią możliwości jakie ona oferuje warto zadbać nie tylko o porządek na co dzień, ale także o odpowiednie umeblowanie. Tutaj świetnie sprawdzają się meble ze stali nierdzewnej, które nie tylko są odporne na zniszczenia i proste w czyszczeniu ale także mogą właścicielowi służyć przez długie lata. W meble te nie wnikają żadne nieporządne substancje jak np. tłuszcze, dzięki czemu nasza kuchnia może dłużej cieszy oko gospodarza i gości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.